A Népszava írta meg elsőként, hogy az emberi erőforrások minisztere, Kásler Miklós saját hatáskörben alapított új állami-művészeti díjat. A Herczeg Ferenc nevét viselő díj alapításáról szóló rendelet a szerdai Magyar Közlönyben jelent meg, és többek között szabályozza, hogy maximum ketten kaphatják meg egyszerre, hogy mekkora pénzjutalom jár vele, vagy hogy az adományozására javaslatot tevő bizottság tagjait a miniszter négy évre kéri fel.
Információink szerint ennek a bizottságnak a tagjai hárman lesznek majd, a legesélyesebbek pedig a következők:
Takaró Mihály irodalomtörténész;
Dörner György színész, az Új Színház igazgatója;
Raffay Ernő történész, az Antall-kormány honvédelmi államtitkára.
A díj alapításáról szóló cikkünkben ugyan még nem ebből a szempontból, de már emlegettük Takaró Mihály irodalomtörténészt, aki mostanság azért felel, hogy az új, éppen készülő Nemzeti alaptanterv humán műveltségterületeket érintő részeiben jobban tükröződjön a hazafias szemlélet, így az ő bizottsági tagsága nem meglepetés.
Ezután már Raffay Ernő történész szerepvállalása sem az. A Trianonnal és a szabadkőművesekkel foglalatoskodó egykori honvédelmi államtitkár rendszeresen szerepel Takaró Mihállyal közösen. A Nyugatot lekiszsidó-lapocskázó irodalomtörténész jobboldali kánonreform-vágya mellett teljes mellszélességgel kiálló Raffay leginkább Ady Endrére haragszik, mert szerinte a költő nemzet- és keresztényellenes volt, viszont legalább istenes verseit a világirodalom legnagyobbjai közé sorolja.
Dörner György bizottsági tagsága viszont csak elsőre tűnik meglepetésnek, a Takaró-féle vonalhoz igazított, Wass Alberttel és Herczeg Ferenccel tűzdelt Új Színház repertoárját látva azonban kiderül, hogy még sincs itt semmi látnivaló.
A bizottság tagjaira vonatkozó kérdéseinket elküldtük az EMMI-nek, amint válaszolnak, frissítjük a cikket.