rendőrség;újságírás;police.hu;

Illusztráció

- A Zsaru Magazin cikkírója bejelentkezett a bűnügyi profilalkotás Pulitzer-díjáért

Irodalmi foganatosítás: nyolc bűncselekmény egyetlen elkövetőjének lírai ábrázolásával újította meg a rendőrzsargont.

Ha létezne rendőrségi hírek megírásáért járó Pulitzer-díj, a jelölőbizottság helyében én egy percig sem gondolkodnék tovább: azonnal átadnám a Police.hu-ra feltöltött, de eredetileg a Zsaru Magazinban megjelent Nyolcrendbeli a nyolcadikban című cikk szerzőjének, Szilágyi Attilának az elismerést. Aztán soha többé nem adnám ki újra senkinek, mert már minek. Stendahl, Jókai Mór és Hunter S. Thomson stílusa rejtőzik a VIII. kerületi elfogásból kibontakozó, nyolc bűncselekmény történetét feldolgozó írás stílusa mögött, előterében pedig a rendőri szakzsargon évszázados hagyományaival szemben előre megfontoltan, aljas indokkal elkövetett megújítási kísérlet megalapozott gyanúja áll.

Már a cikk felütése megakasztja a klasszikus hírszerkesztői másolás-beillesztés rutinszerűen elkezdett folyamatát, hiszen a történet konklúzióját Coelho-paródiába oltva, tálcán nyújtja át nekünk a szerző, így azonnal megteremti a biztonságos légkört a nyugodt, ízlelő-értelmező olvasáshoz:

"Intézkedni sosincs túl korán, elszámoltatni meg sohasem késő."

Ugyanis a régóta keresett férfit munkába tartó rendőrök ismerték fel egy buszmegállóban. Az elkövetett bűncselekményeinek sokasága olyan tökéletes alapul szolgáltak a jellemábrázolásához, hogy a Gyilkos elmék Gideon ügynöke, a viselkedésanalízis legelismertebb szaktekintélye közös egyetemi kurzuson oktatná a bűnügyi profilozás, irodalom és újságírás szakon:

"V. János híján volt az erkölcsi normáknak, de nem úgy az aktivitásnak és a változatos meseszövésnek, ha mesterkedéséhez alanyt észlelt környezetében."

Az összesen nyolc bűncselekménnyel, köztük fosztogatással, lopással és csalással vádolt férfi történetét mindenképpen olvassák el. Ha másért nem, már csak azért, mert a "Bármilyen Megyei Rendőr-főkapitányság Akármilyen Osztálya eljárást indított az ügyben" helyett Szilágyi Attila többes szám harmadik személyben, teljesen jogosan önmagát is a rendőrség tagjaként értelmezve azt merte írni cikke legvégén, a rendőrség hivatalos honlapján, hogy:

"Eljárást indítottunk ellene!"

A lába megcsúszott az algás sziklákon, és belecsapódott a vízbe. Nem tudott kiúszni az óceánból, egy hatalmas erejű hullám magával ragadta.