Bioritmus;allergia;reflux;orrdugulás;

2019-08-29 14:14:00

Nem csak allergia okozhat orrdugulást

A pollenallergia, ahogy most, bizonyos időszakokban sokaknak okoz kellemetlen tüneteket, ám előfordulhat, hogy a tartós orrdugulás hátterében egy másik gyakori betegség, a reflux áll.

A pollenallergiás tünetek az allergén növény pollenszórásának idején jelentkeznek, majd elmúlnak. Az orrdugulás mellett allergiára utal, ha orr-, vagy szem-, torokviszketés, orrfolyás, tüsszögés is jelentkezik. Visszatérő panaszok esetén a tünetek a következő év azonos időszakában kiújulnak – mondta Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa.

Krónikus rhinosinusitis (CRS), vagy közismertebb nevén idült orrmelléküreg-gyulladás esetén az orr- és az arcüreg nyálkahártyája – évszaktól függetlenül – tartós, 12 hétnél hosszabb ideig gyulladásban van. A nyálkahártya beduzzad, a beteg az orrán keresztül nem kap rendesen levegőt. Fejfájás, orrfolyás, szagláscsökkenés is kialakulhat, de jelentkezhet köhögésre ingerlő hátsó garatfali csorgás, és gyakori következménye a kiújuló orrpolip is. 

Reflux is lehet az ok

Az elhúzódó és nehezen kezelhető, a felnőtt lakosság 15 százalékát érintő krónikus orrmelléküreg-gyulladás kialakulásában szerepet játszhat a mára népbetegséggé vált gyomorégés, a reflux is. Ilyenkor a tipikus tünetek - gyomorfájás, mellkasi égő érzés – helyett a krónikus fül-orr-gégészeti panaszok hívhatják fel a figyelmet a betegségre. Az orrdugulás kezeléséhez ilyenkor a kiváltó okot, a gyomorsav visszaáramlását kell megszüntetni.