Továbbra is támogatjuk Georgia euroatlanti integrációját, és bízunk benne, hogy ebben az új Európai Bizottság felállása lendületet adhat az utóbbi években megakadó folyamatnak– mondta Áder János, aki csütörtökön a georgiai (régi nevén grúz) elnökasszonnyal, Szalome Zurabisvilivel tartott közös sajtótájékoztatót.
Az eseményről az MTI számolt be; az integrációs folyamat ebben az esetben Georgia uniós és NATO-csatlakozását jelenti, utóbbinak pedig Oroszország egyáltalán nem örülne. Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök tavaly augusztusban egyenesen azt mondta, hogy katasztrofális következményei lennének a döntésnek, és szörnyű konfliktust eredményezhet - a 2008-as grúz-orosz háború ismeretében pedig ez nem tűnik mellébeszélésnek.
Az oroszokkal szívesen üzletelő Magyarország bátorítása tehát különös súlyt kap ebben a helyzetben – ahogy az is, hogy a magyar elnök ellátogatott az Georgia és Dél-Oszétia közötti határhoz; itt többek között egy orosz katonai támaszpont és mindkét fél katonai megfigyelő állásai is láthatóak voltak.
A közigazgatási határ térségében mindennaposak a feszültségek, amelynek alapja, hogy míg a georgiaiak egyáltalán nem fogadják el azt határként, Oroszország és a dél-oszétok sok esetben máshová teszik a közigazgatási vonalat. A szakadár Dél-Oszétia és az államot támogató orosz határőrség a határvonalat államhatárnak tekintik, és folyamatosan próbálja azt kitolni. Szakaszos kerítéseket vagy más akadályokat telepítenek és gyakori, hogy a szakadár köztársaság hatóságai civileket vesznek őrizetbe "illetéktelen határátlépés" címén - fejtették ki a georgiai illetékesek.
Ha már Georgiában járt, Áder vízügyi, energetikai és turisztikai projektekről is tárgyalt Zurabisvilivel – a tudósítás alapján magyar víztisztító technológiák átadása és informatikai együttműködés is szóba került; például az, hogy a kínai együttműködésben elektromos autók gyártását tervező Georgia Magyarországon tesztelje járműveit.