korrupció;OECD;kormánysajtó;

2019-09-07 18:51:43

Újságírókat akartak, de csak a kormánysajtóval találkozhatott volna a korrupciót vizsgáló OECD-delegáció

És azok sem mentek el. Állítólag hiába hívogatta őket a Belügyminisztérium, hogy a korrupciós ügyek kivizsgálásáról meséljenek.

Magyarországon évek óta szinte naponta kerül napvilágra valamilyen újabb korrupciógyanús ügy, és ezekről a sajtó nemcsak, hogy részletesen beszámol, hanem sokszor megelőzi a hatóságokat az ilyen esetek felderítésében. Ezért különösen meglepő az, amit a mostani OECD-jelentésben az Átlátszó.hu vett észre:

A magyar hatóságok szerint ráadásul mindez azért történt, mert a meghívott újságírók egyszerűen nem akartak elmenni a leegyeztetett találkozókra. Ez azért is kellemetlen, mert a munkacsoport jelentése többször külön kiemeli a sajtó szerepét a korrupció, a vesztegetési ügyek elleni harcban.

A jelentéstevők egyébként előre megadták, hogy hét médium képviselőivel szeretnének találkozni, köztük a szigorúan üzleti ügyekkel foglalkozó Budapest Business Journal emberével, a kormányhoz lojális Hír TV és Modern Media Group képviselőivel, valamint a független sajtót részéről az Indexet, a HVG-t és a 444.hu-t nevezték meg. Ehhez képest, mint az Átlátszó a Belügyminisztériumtól megtudta,

Tagadta viszont a Belügyminisztérium, hogy az OECD nekik tulajdonított kijelentését - mi szerint a magyar hatóságok hiába próbálták rávenni a fentieket a találkozóra - valóban ők tették volna.

A delegáció civilekkel is szeretett volna találkozni. Az Átlátszó úgy tudja az egyik meghívottól, hogy bár hónapokra előre szólt az OECD, őket a magyar hatóságok csak a találkozót megelőző napon értesítették.

Ajánlások

A most kiadott jelentés szerint egyébként az alábbi intézkedésekre van szükség Magyarországon:

A fentiekben tett lépésekről két év múlva írásos jelentésben kell beszámolnia a magyar kormánynak.