újságíró;emberrablás;Líbia;

A kép szeptember 7-én, egy összecsapás során készült Tripoliban.

- Egyre furcsább a Líbiában megsebesült magyar fotós ügye, aki igazából jogász

Ellentmondásos hírek jelentek meg arról, hogy mi történt, de a minisztérium szerint nem elrabolták, hanem a légicsapás miatt sérült meg az újságíró. Aki nem is újságíró, hanem társasági joggal foglalkozó jogász.

Sebesülést szenvedett egy dróntámadásban és kórházba került egy magyar fotóriporter Líbiában. Korábban azt írta az olasz Rai nyomán a hvg.hu, hogy a férfit fegyveresek hurcolták el, de a Külügyminisztérium cáfolta ezt. A Rai azt is tudni véli, hogy Szabó Gergely Hoang Vietről van szó, akiről több kép is megjelent a líbiai közösségi médiában.

Ami igazán különös: 

a képről beazonosítható fiatalember valójában jogász, jelenleg is az Ernst and Young munkatársa, társasági joggal foglalkozik.

A cég rövid közleményt is kiadott, ebben azt írják: „Értesültünk a dr. Szabó Gergely munkatársunkat érintő hírekről. Folyamatosan együttműködünk a hatóságokkal, annak érdekében, hogy Gergely mihamarabb hazatérjen.” 

A Lybia Observer nevű angol nyelvű oldal Twitter-oldalán az elsők között jelent meg az emberrablásnak ellentmondó értesülés. Eszerint - a portál szerint - az RTL-nek dolgozó újságíró egy Khalifa Haftar tábornok erői által intézett dróntámadásban sebesült meg Dél-Tripoliban hétfőn éjjel.

Érdeklődtünk az RTL-nél, egyelőre nem kaptunk választ, a televízió honlapjáról viszont kiderült: 2016 őszén Szabó Gergely szabadúszó újságíróként kapott akkreditációt az ukrán honvédelmi minisztériumtól, hogy kiutazzon Ukrajnába, a donyecki frontra. Akkor két hetet töltött a frontvonalon az ukrán hadsereg kötelékében Avdiivka és Pisky falvakban. Az ott készült képekből a közmédia is közölt egy képsorozatot a hirado.hu-n.

A mostani Twitter-bejegyzésben egy fotó is szerepel, amelyen a sérült riporter a kórházi ágyán ül, látszólag nincs súlyos állapotban, és hüvelykujját a kamera felé emeli (bár az ujja be van pólyázva vagy gipszelve).

Végül a Külügyminisztérium is reagált a hírre. Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára azt írja közösségi oldalán: "információink szerint egy magyar fotóriporter szombaton a tripoli frontvonalon bombatámadás következtében megsebesült, ezt követően Tripoli egyik frontvonalhoz közeli kórházában sikeres műtéten esett át. Az emberrablással kapcsolatos híreket a tripoli Külügyminisztérium cáfolja".

2011 óta polgárháborúNyolcadik éve már, hogy az úgynevezett arab tavasz elsöpörte a hatalomból Moammer Kadhafi líbiai diktátort, ám a háború dúlta ország nem sokat mozdult előre a stabilitás útján. A nemzetközi közösség által szorgalmazott, többször elhalasztott választásokat idén kellett volna megrendezni, ehelyett csak kiéleződött a dúló konfliktus: tavasszal offenzívát indított az ország keleti részét uraló Halifa Haftár tábornok Tripoli ellen, illetve a nemzetközileg elismert líbiai kormány ellen. A helyzetet persze bonyolítja, hogy míg a nyugati országok többségében a Fájez esz-Szarrádzs miniszterelnök vezette egységkormányt támogatják, Haftár mögött áll Oroszország, de még Franciaország is.