Hongkong;

2019-09-11 06:30:52

Kifütyülték a kínai himnuszt Hongkongban

Hongkongi tüntetők egy csoportja kifütyülte a kínai himnuszt a hongkongi futballválogatott Irán elleni hazai mérkőzésén kedd este - írja a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap.

A demonstrálók a meccs előtt felcsendülő kínai himnuszt hangos fütyüléssel, illetve a tömegtüntetéseken rendszeresen felhangzó Dicsőség Hongkongnak című dal éneklésével harsogták túl.

A csaknem 14 ezres nézőközönség előtt játszott selejtező szünetében pedig a tiltakozók a stadiont körbeölelő élőláncot alkottak, amelyet telefonjaikat a magasba emelve világítottak meg - írja az SCMP.

A futballmérkőzés, amely a hazai csapat 0-2-es vereségével zárult, nem az első hasonló esemény, melyen a hongkongiak a kínai himnusz kifütyülésével fejezték ki tiltakozásukat: 2015 novemberében, egy évvel a várost több helyen megbénító Occupy Central demokráciapárti megmozdulások után, a Hongkong és Kína között lejátszott világbajnoki selejtezőn a hongkongi nézők ugyanígy tettek, és azóta rendszeressé vált a kínai himnusz kifütyülése Hongkong nemzetközi mérkőzésein.

Peking a számára kellemetlen gyakorlat beszüntetésére 2017 szeptemberében bevezetett egy törvényt, amely tiltja a himnusszal szembeni tiszteletlen magatartás bármilyen formáját, ám a jogszabály Hongkongban csak akkor lép hatályba, ha a helyi törvényhozás elfogadja.

Hongkongban immár 14 hete tömegtüntetések zajlanak, melyeket eredetileg egy, a kiadatási törvény módosítását célzó tervezet váltott ki. Lehetővé tették volna, hogy Hongkong gyanúsítottakat adjon ki Kínának. Ugyan a beadványt Carrie Lam hongkongi kormányzó szeptember 3-án visszavonta, a kedélyeket ezzel nem tudta lecsillapítani. A demonstrálók további négy követelésük teljesítését kérik: a rendőrségi akciók független kivizsgálását, a tüntetések kapcsán őrizetbe vettek szabadon engedését, valamint a velük szembeni felhozott "lázadás" vádjának eltörlését akarják, továbbá demokratikus választásokat szorgalmaznak.

Hongkong 1997-ben tért vissza Kínához a brit gyarmati uralom alól, és az "egy ország, két rendszer" elve alapján bizonyos demokratikus jogokat élvez. Az elmúlt években azonban sok hongkongi aggodalommal figyeli, ahogy Peking egyre növeli a befolyását a városban, és egyúttal csorbítja az ott lakók szabadságát.