környezetvédelem;Egyesült Államok;növényvédőszer;

2019-09-12 21:29:34

Trump megszüntette a rendelkezést, ami a növényvédők mérgétől védte a vizeket

2015-ben hozták a rendelkezést, ami a vizek védelmében korlátozta a veszélyes és környezetszennyező anyagok használatát. Most szabad a pálya az ipar előtt - pont mint Brazíliában.

Az amerikai kormány megszünteti elődje, Barack Obama kormányának rendelkezését a vizek tisztaságának szövetségi védelméről - jelentette be csütörtökön Andrew Wheeler, az amerikai környezetvédelmi hivatal (EPA) elnöke. A döntés nem keltett meglepetést, az amerikai sajtó hetek óta napirenden tartotta az ügyet, utalva arra is, hogy

Jellemző közös vonása ez a szélsőjobboldali-populista vezetőknek: a piac igényeinek kiszolgálását magasabbra tartják a környezetvédelemnél, illetve a közeledő ökológiai- és klímakatasztrófa pusztításának mérséklésénél. Jair Bolsonaro brazil elnök pontosan ugyanígy ágyazott meg az Amazonas egész világot sokkoló lángjainak, de az Orbán-kormány is ugyanezzel a gesztussal vétózott az uniós 2050-es klímacélok megszavazásánál. Ami a magyar példát illeti, szintén ez, a nagyvállalatok igényeit mindennél előbbre tartó gazdaságpolitika tükröződik az olyan döntésekben is, mint a rabszolgatörvény megszavazása, a felsőoktatás szakképzéssel való felcserélése, vagy a cégeknek nyújtott száz- és ezer milliárdnyi közpénz-támogatás (idén az első hét hónap alatt már 55 milliárd forintot költött el a külgazdasági tárca beruházások támogatásra).

Az Egyesült Államokban a vizek tisztaságát garantáló eddigi szövetségi szabályozás korlátozta a veszélyes, vagy környezetszennyező vegyszerek használatát vizek, vízi utak, folyók, patakok vagy lápos vidékek mellett. A rendelkezést az Obama-kormányzat 2015-ben hozta, pontosan meghatározva, hogy hol és milyen mértékű védelemre van szükség.

Sajtótájékoztatóján Andrew Wheeler "hatalommal visszaélésnek" minősítette a korábbi kormánydöntést, és azzal érvelt, hogy eltörlésével a farmerek immár szabadon, megkötöttségek nélkül gazdálkodhatnak a földjeiken. Az EPA döntését nyilatkozatban támogatta Don Parrish, az Amerikai Farmerek Szövetségének vezetője. Ő szintén azzal érvelt, hogy az Obama-kormányzat túllépett a hatáskörén, és olyan helyzeteket teremtett, amelyek akár börtönbüntetéssel is fenyegethették a gazdálkodókat, akik vizek közelében veszélyes vagy környezetszennyező anyagokat locsoltak szét földjeiken.