Irán;olaj;Szaúd-Arábia;

2019-09-17 16:24:05

Úgy tűnik, iráni támaszpontról indult a szaúdi olajipar elleni támadás

Amerikai fegyverrendszer-szakértők segítik szaúdi kollégáikat az ügy tisztázásában. A királyság állami olajvállalata állítja, képesek teljesíteni szállítási kötelezettségeiket.

Szaúd-arábiai és amerikai szakértők szerint "nagyon nagy valószínűséggel" Iránból indult a hétvégi légi támadás Szaúd-Arábia olajipara ellen - adta hírül kedden a CNN amerikai hírtelevízió a vizsgálatot ismerő forrásra hivatkozva. Az értesülés szerint egy olyan iráni támaszpontról indították a robotrepülőket, amely közel van az iraki határhoz.

A szombati légitámadások két szaúdi olajterminált rongáltak meg, ami miatt kevesebb, mint felére, 5,7 millió hordóra csökkent a szaúdi napi olajkitermelés. Ez öt százaléka a világ napi olajkitermelésének. Az árak ennek megfelelően meglódultak felfelé - a hazai üzemanyagárak már a héten 10-20 forinttal ugorhatnak.

A CNN nem drónokról számol be, ahogy az első hírekben szerepeltek a támadó eszközök, hanem robotrepülőkről, más néven cirkáló rakétákról. Forrása szerint az alacsonyan repülő rakéták északról érkeztek célpontjukhoz, és semmi sem utal arra, hogy a dél felől, ráadásul Jemen - mint indítóállomás - túl nagy távolságra van a rakéták becsapódási helyeitől. Jemen azért is merült fel, mert a támadás elkövetőiként a Szaúd-Arábiával háborúzó - és Irán támogatását élvező - jemeni húszi felkelők jelentkeztek.

A szakértők arra jutottak, hogy a rakéták elrepültek Irak déli része felett, majd pedig a kuvaiti légtéren áthaladva érték el szaúdi célpontjaikat. Kuvait hétfőn bejelentette, vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy láthatóak voltak-e rakéták vagy drónok röviddel a Szaúd-Arábiát ért támadás előtt.

Állítólag amerikai fegyverrendszer-szakértők segítik szaúdi kollégáikat a sivatagi királyságban annak kiderítésében, hogy hány rakétával vagy drónnal, és milyen típusúakkal történt a támadás. A nyomozást segíti, hogy nem mindegyik talált célba, és a sivatagban a vizsgálódók egy roncsra is rábukkantak.

Szaúd-Arábia teljesíti szállítási kötelezettségeit az ázsiai olajfinomítók felé

A szaúdi állami olajtársaság, a Saudi Aramco arról értesített legalább hat ázsiai olajfeldolgozót, hogy nem lesz fennakadás az olajszállításában októberben, partnerei megkapják a szerződésekben rögzített mennyiséget. A Saudi Aramco tulajdonolja a szombaton megtámadott létesítményeket.

Szaúd-Arábia a világ legnagyobb olajexportőr országa. A Reuters által kedden idézett források szerint az ország olajtartalékainak felszabadításával fedezi az ázsiai olajfeldolgozók keresletét.

Szaúd-Arábia kőolajexportjának több mint a 70 százaléka Ázsiába irányul, ahol a legnagyobb vásárlók a japán, a dél-koreai, az indiai és thaiföldi olajfeldolgozók. A legnagyobb indiai olajfeldolgozó, az állami IOC ugyanakkor közölte: a szaúdi fél jelezte számára, hogy nehézolajat kap bizonyos mennyiségben a nehéz és könnyűolaj keveréke helyett. Más olajfeldolgozók ilyen változtatásról nem számoltak be.