Sokoldalú elemzésre és tanulásra is képes az az "okos" szoftver, amelynek fejlesztése során száz algoritmust alkalmaztak az anyajegy formájának, szerkezetének és színének azonosítására. A teljes testtérképes anyajegyszűrő eszköz képes két, különböző időben készült képet összehasonlítani, mérni tudja az anyajegy méretét, felismeri annak szerkezetét és színbeli változásait. A vizsgálathoz szakorvosnak sem kell jelen lennie, de a számítógéppel támogatott, úgynevezett bőrrák előszűrés nem helyettesítheti az orvosi diagnózist, fel tudja viszont hívni a figyelmet a szokatlan elváltozásokra.
A program megpróbálja pontosan elhatárolni az anyajegy határait, ami az egyik legnehezebb feladat. Az átmérőket megmérve kiszámítja az anyajegy felületi területét és körméretét. Az anyajegy szabályosságát úgy értékeli, hogy megfigyeli az elváltozás határait. Az anyajegy szerkezetét és színeit is vizsgálja, a diagnosztikai algoritmusok alkalmazásával egy fehér-sárga-piros skálán sorolja be az elváltozást és megjelöli, hogy jó- vagy rosszindulatú.
„Amit a program fehér színnel jelez, az tipikus, nem veszélyes bőrképlet. Sárga színnel jelzi a kissé atípusos elváltozást, amit időnként mindenképpen ellenőrizni kell. A piros jelzés felveti a rosszindulatúság gyanúját – mondta Rózsa Annamária, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza.
Bőrrák előszűrésre ajánlott mennie annak, aki azt tapasztalja, hogy az anyajegye színe, alakja vagy mérete megváltozott. A rosszindulatú elváltozások, például a melanoma mielőbbi diagnosztizálása, a kóros anyajegy eltávolítása és az esetleges kezelés a teljes gyógyulás feltételei.