állam;Telenor;Antenna Hungária;

Orbán Viktor árnya vetül a mobilszolgáltatóra

- Heteken belül beszállhat az állam a Telenorba

Lezárultak a a kormány és a cseh tulajdonosok közötti tárgyalások a magyar Telenor részleges állami megvásárlásról, bejelentés napokon belül várható – írja a HWSW szakmai portál.

Elsőként a Népszava számolt be idén nyáron arról, hogy a magyar állam 25 százalékos részesedést vásárolna – első lépésben – cseh kézbe került mobilszolgáltatóból, a jelek szerint erre már az év végéig sor kerülhet. A Telenor Magyarország lapunk megkeresésre azt válaszolta, hogy médiában közölt „találgatásokat – mint ahogy eddig sem –, most sem kommentálunk”, ami beszédes válasz, hiszen ha nem lenne szó ilyen tervről, akkor azt hevesen cáfolnák. Megkérdeztük Bárfai-Mager Andrea állami vagyonért felelős minisztert is – ám titkárságától még ennyi választ sem kaptunk.

A Fidesz-kormány gyakorlatilag 2010-es megalakulása óta ambicionálja az állam megjelenését a lakossági és üzleti kommunikációs piacon – ám eddig ezek a próbálkozások sikertelenek voltak.

A norvég Telenor-csoport tavaly értékesítette magyar és más közép-európai leányait egy csomagban a cseh PPF-csoportnak. Már akkor felmerült, hogy vagy a kormány, vagy egy NER-milliárdos vásárolná fel a magyar céget, de mert csak a csomagban volt eladó, a vásárlási szándékot nem is jelentették be. 

A mostani hírek szerint a csehek adnák el a cég 25 százalékát a magyar államnak, pontosabban egyik cégének az Antenna Hungária Zrt.-nek, a vételár piaci becslések szerint 70-90 milliárd forint között lehet. Az AH Zrt. jelentős mintegy 50 milliárd forintos tőke és eredménytartalékkal rendelkezik, de ha szükség lesz rá az állami költségvetés könnyedén kipótolja a Telenor 25 százalékos tulajdonrészének megvételéhez szükséges összeget.

A lassan évtizedes kormányzati törekvés ellenére nem világos, hogy mi a célja az államnak a Telenorral, pláne annak kisebbségi részével – ugyanis mint azt korábban bebizonyították, a telekommunikációs piachoz nem értenek. Egyetlen céljuk az állami-kormányzati befolyás erősítése lehet, esetleg a teljes cég felvásárlása majd újbóli értékestése az arra kijelelt NER-milliárdosnak – erre példa a MKB Bank esete, de ebből az a adófizetők már nem biztos, hogy profitálnak. A Népszava a korábbi értesülése szerint a tervet személyes Orbán Viktor miniszterelnök ambicionálja, akinek az Erste Bank Hungary Zrt. részleges, 15 százalékos állami részesedésvásárlás szolgál mintául.

A cseh tulajdonos számára előnyt jelenthet, ha megjelenik a magyar állam részvényesként, hiszen így a korrupciótól átitatott magyar közbeszerzéseken minden bizonnyal nagyobb sikerrel indulna, miközben a cég feletti irányítási jogok nála maradnak. A Telenor tavaly 170 milliárd forintos árbevétel mellett 31 milliárdos eredményt ért el, ezzel harmadik a háromszereplős piacon. 

Az LNG nevű folyékony földgázzal üzemelő, környezetkímélőbbnek tartott nehéztehergépjárművek jobban szennyezik a levegőt a dízeleseknél – idéz a Levegő Munkacsoport egy friss európai felmérésből.