Nemzeti Alaptanterv;Takaró Mihály;

2019-09-25 10:19:11

Magyar Narancs: Takaró Mihály miatt nem hosszabbítottak az alaptanterven dolgozó irodalmi szakértők

A lap szerint nem kívántak együtt dolgozni a szélsőjobboldali irodalomtörténésszel.

Csütörtökön jelenik meg a nyomtatott Magyar Narancs, amelynek online változata most részleteket közölt a hetilap egyik cikkéből. Eszerint az új Nemzeti alaptanterv (NAT) előkészítésével megbízott kutatócsoport magyar nyelv és irodalom tantárgyon dolgozó valamennyi szakértőjének június 30-án járt le a szerződése. A projektvezetés felajánlotta nekik a hosszabbítást, azonban egységesen a távozás mellett döntöttek. A Narancs forrásai szerint ennek az volt az oka, hogy megjelent Takaró Mihály szélsőjobboldali irodalomtörténész a tanterv-készítésben.

A hat szakember – egyetemi oktatók és gyakorló tanárok – feladata volt az irodalom- és nyelvtantanterv kidolgozása az 5. évfolyamtól a 12. évfolyamig, de összedolgoztak az alsóbb évfolyamok szakértőivel is.

A lap kitér rá, hogy Takaró Mihály számos kisebb-nagyobb botrányt keltett a szélsőjobboldali, antiszemita szerzőket magasztaló vagy az általa nem elég magyarnak tartott írókat gyalázó kijelentéseivel. Legutóbb idén nyáron, a komáromi Jókai Mór Nyári Egyetemen felvidéki magyar pedagógusok előtt értekezett arról, hogy Esterházy Péter kultúraromboló, ezért nem kell tanítani. Korábban megkérdőjelezte Kertész Imre magyarságát, Spiró György emberi mivoltát, és azt is kifejtette, hogy Petri György valószínűleg a pokolra került.

Takaró nyilvánosan is hangoztatott koncepciójának központi tétele, hogy a kommunista időszak elhazudta és a perifériára szorította a századelő és a két világháború közötti évek nemzeti-konzervatív szerzőit, miközben a nyugatosokat indokolatlanul preferálta. „Takaró Mihály célja a kánon erőszakos átírása, nagyon rosszat tenne az irodalomtanításnak, ha ez a felfogás érvényesülne a tantervben” – véli a Narancsnak megszólaló Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke. Szerinte Takaró csúsztat is, a Nyugat jelentősége ellen például azzal érvel, hogy a folyóirat csak 900 példányban jelent meg, holott a példányszámnál fontosabb mérce a lap korabeli tekintélye és az, hogy kik írtak bele.

Úgy tűnik tehát, az emberi erőforrások minisztere, Kásler Miklós továbbra is kitart Takaró Mihály mellett, akit legutóbb azzal bízott meg, hogy Dörner György színész, az Új Színház igazgatója és Raffay Ernő történész, az Antall-kormány egykori honvédelmi államtitkára mellett vegyen részt a frissen alapított Herczeg Ferenc-díj ajánlóbizottságának munkájában.