- B...meg! K...va életbe! Hogy a f...ba gondolhatod ezt? – egy volt munkatársa szerint rendszeresen ilyen stílusban beszél beosztottaival Várhelyi Olivér, a brüsszeli magyar állandó uniós képviselet vezetője, aki hétfő óta a magyar kormány biztosjelöltje az Európai Bizottságba.
Mint ismert, Trócsányi Lászlót – ahogyan a román biztosjelöltet is – összeférhetetlennek találta az Európai Parlament (EP) jogi bizottsága, így Ursula von der Leyen felkérte Orbán Viktort, hogy nevezzen meg új jelöltet. A kormányfő hétfő este közölte, hogy Várhelyi Olivér személyében „egy technokratát” jelöl. A definíció helyes: Várhelyi Olivér ugyanis igazi karrierdiplomata, nem töltött be politikai tisztségeket. A nevéhez így semmi olyan politikai kifogás nem köthető, amit Trócsányi Lászlóval szemben kritikaként megfogalmaztak, ráadásul a volt igazságügyi miniszterrel ellentétben arról sincs hír, hogy kétes állami megbízásokat kapott volna.
A 47 éves jogász a szabadalmi jog elismert szakértője, 2008-ban Jedlik Ányos díjjal tüntették ki. Karrierje még a 90-es évek végén a gazdasági-, majd a Külügyminisztériumban kezdődött, itt követte közelről végig az uniós csatlakozási folyamat finisét, majd a brüsszeli állandó képviselet jogi osztályának vezetője lett. 2011-ben már a brüsszeli állandó képviselet helyettes vezetőjének, majd 2015-től vezetőjének nevezték ki, miután elődje, Györkös Péter berlini nagykövet lett.
Intelligenciáját, felkészültségét, alaposságát senki nem vitatta, de ugyanígy minden általunk megkérdezett egyetértett abban is, hogy nagyon nehéz Várhelyivel együtt dolgozni. – Mindenhol kialakít egy kis „bizalmasi kört” maga körül, de aki ezen kívül van, annak nagyon nehéz az élete. Azokkal kifejezetten durván és megalázóan bánik – mondta róla egy forrásunk, hozzátéve, hogy ez a stílus nem korlátozódik Várhelyi beosztottaira.
Az állandó képviseletek helyetteseinek és vezetőinek is van egy-egy külön testülete az EU Bizottságban, információink szerint a biztosjelölt ezek ülésein sem fogta vissza magát. – Simán lehazugozza vitapartnereit, annyira arrogáns néha, hogy arról már követi jelentések is születtek – mondta egy forrásunk. Más
– Várhelyi rá fogja rúgni az ajtót a Bizottságra, ami lehet, hogy tetszeni fog Orbánnak, de ezzel a stílussal biztosan nem szerez majd magának szövetségeseket. Márpedig a személyes jó viszony más biztosokkal vagy valamelyik főigazgatóság vezetőjével nagyon fontos az uniós érdekképviseletben, ilyen kapcsolat révén olyan információkhoz juthat hozzá, amikhez hivatalos úton nem, ráadásul lobbimunkáját is befolyásolja elfogadottsága. – Ez nála valószínűleg hiányozni fog, ami összességében nem lesz jó Magyarországnak – mondta egy ismerőse lapunknak.