A közmédia nyugodt szívvel járhatna el ugyanúgy a saját híradójával, ahogy tette azt a TV2 a Tényekkel, ahol a propagandagépezet hatékonyabb működésének érdekében a szerkesztőség központi elérhetősége helyett a Fidesz vonatkozó elérhetőségét adták meg.
Mondjuk ezt csupán azért, mert a 444 ma hosszú cikkben elemezte öt, az önkormányzati választások szempontjából érdekes vidéki város fideszes és ellenzéki politikusainak megjelenését a közmédia híradóiban. Az elemzés július 31. és október 5. közötti híradókról szól, tehát a választási kampány két hónapos időszakáról.
A kapott eredmény egyáltalán nem meglepő, hiszen eddig is köztudott volt, hogy főként a kormánypárt szócsöveként működik az állami média, aminek éppen hogy pártatlannak kellene lennie. A lap felhívja rá a figyelmet: eközben a Fidesz politikusai azt hazudják, hogy a közmédia nem elfogult, még a feltételezést is kikérik maguknak, végső érvként pedig általában azzal jönnek elő, hogy a médiahatóság tagjai – akik közé csak a Fidesz által támogatott jelöltek kerülhetnek be – éberen őrködnek a médiatörvény betartásán, amely előírja, hogy a kampányok idején a közmédiában minden pártnak egyenlő megszólalási lehetőséget kell kapnia.
Aztán valahogy mégsem születnek a közmédiával szemben elmarasztaló döntések. Klasszikus 22-es csapdája.
Na de lássuk a 444 által vizsgált városokat:
Hódmezővásárhely
A vizsgált időszakban kilenc hódmezővásárhelyi tudósítást adtak le az M1 híradóiban, hat (pozitív hangvételű) riport a Fidesz által támogatott jelölttel foglalkozott, Márki-Zay Péter, a város jelenlegi polgármestere két riportban szerepelt, mindkétszer negatív színben feltüntetve, visszatérő motívumként hangsúlyozva, hogy Márki-Zay migránsokat akar betelepíteni.
Kaposvár
Két hónap alatt 12 riport készült Szita Károly városáról, a polgármester mindegyikben szerepelt is, míg Horváth Ákos, az ellenzéki pártok által támogatott független jelölt egyszer sem.
Szeged
25 hír foglalkozott a várossal két hónap alatt, ezek közül Botka László kettőben beszélt, a többi 23 vagy a fideszes jelölttel, vagy a Botka ellen induló egykori MSZP-s politikussal foglalkozott. Botka a híradók szerint szintén migránsokat akar betelepíteni a városba.
Szolnok
Lévai Anikó, Nyerges Zsolt és a köztévéről levakarhatatlan Várhegyi Attila városáról 14 hír készült, ezek közül egyben szerepelt az ellenzéki Radócz Zoltán, de akkor is csak említés szintjén. A többi hír Szalay Ferenc fideszes polgármesterjelöltről (jelenlegi polgármesterről) és tetteiről szólt.
Pécs
A vizsgált időszakban 27 hír készült, de Péterffy Attila ellenzéki jelölt egyszer sem kapott szót bennük. Vári Attila, a Fidesz jelöltje sokat szerepelt, és visszatérő motívum volt az ellenzéki összefogás hiányának emlegetése is.