Nem volt gyerekjáték: Magyarország-Azerbajdzsán 1-0

2019.10.13. 21:07

Fotó: Barbara Gabriella / Népszava
Soványka 1-0-s győzelmet aratott a magyar labdarúgó-válogatott Budapesten Azerbajdzsán ellen Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésen. A vendégektől a 92. percben szabályos gólt vett el a játékvezető.
Sikerül-e rendet tenni a fejekben? Talán ez volt a legnagyobb kérdés a vasárnapi Azerbajdzsán elleni Európa-bajnoki selejtezőmérkőzés előtt, ugyanis a Horvátországban elszenvedett 3-0-s vereség alighanem nyomot hagyott a magyar labdarúgó-válogatotton.
Marco Rossi magyar szövetségi kapitány három helyen változtatott a kezdő tizenegyén, a Splitben sokat hibázó Kádár Tamás helyett az eltiltásból visszatérő Baráth Botond került a védelem közepébe. Az olasz szakvezető szintén számíthatott a kisebb sérülése után felépült Szoboszlai Dominikre, illetve bizalmat szavazott még Kovács Istvánnak. Utóbbi kettő Holman Dávid és a kiállított Kleinheisler László helyét vette át. A magyar csapat a spliti zakó ellenére esélyesként lépett pályára a Groupama Arénában a csoport utolsó helyén egy ponttal tanyázó azeri csapat ellen, amelyet eddig hatból hatszor le is győzött.
A mérkőzés – amelyet zárt kapuk mögött bonyolítottak, de 15 ezer 14 éven aluli gyermek tekinthette meg a helyszínen – első lehetősége Szoboszlai előtt adódott, aki 20 méterről próbálta átemelni a kimozduló kapust, a Salzburg 18 éves középpályása azonban pontatlanul célzott. A magyar csapat ezután is próbált menni előre, Vida Máté 20 méterről tekert a bal felső irányába, Balayev szögletre mentett. A sarokrúgás után az egyik azeri kifejelte a labdát, amit Korhut Mihály kissé takarásból, 28 méterről lőtt kapásból a bal alsóba. (1-0) A 30 éves balhátvéd 21. válogatott mérkőzésén először volt eredményes.
A magyar csapat ezután sem vett vissza, az azeriek jóformán ki sem tudták hozni a labdát a térfelükről. A 23. percben Sallai Roland vállalkozott 20 méterről, majd a 29. minutumban újfent a Freiburg támadója villant meg, Kovács István középre tálalt labdáját viszont hat méterről a kapu mellé lőtte. A 34. percben Sallai lőtt 15 méterről, de ezúttal sem tudott túljárni Balayev eszén. A magyar csapat ugyan nem tudta növelni előnyét, az azeriek viszont nem találták el a kaput az első játékrészben.
A térfélcsere után sem változott a meccs képe, az 52. percben Szoboszlai távoli lövése szállt el nem sokkal a kapu fölött. A magyarok ezután is egykapuztak, de hiányoztak a pontos lövések, főleg Sallai hibázott el újabb lehetőségeket. A 71. percben először cserélt Rossi, Dzsudzsák helyére Nagy Dominik érkezett (amit a lecserélt láthatóan ingerülten fogadott), majd Holman Dávid váltotta Szoboszlait, Sigér Dávid pedig Kovácsot. Az azeriek a 87. percben találták el először a magyar kaput, Gulácsinak azonban nem jelentett gondot a fejes.
A magyar csapat korai gólja után úgy tűnt, sima lesz a meccs, s ugyan aggódni nem kellett, a végén mégis számolni kellett vissza a perceket, nehogy baj legyen. Merthogy majdnem lett, ugyanis a 92. percben az azeriek betaláltak, a játékvezető azonban – tévesen – kezezést látott, s szabadrúgást ítélt kifelé.
„Nagyon nagy nyomás alatt voltam ezen a mérkőzésen, mert nem sikerült megszereznünk a második gólunkat – kezdte meg mérkőzés utáni nyilatkozatát Rossi. – A játékosok hozzáállása az első perctől jó volt, letámadással kezdtünk, rengeteg labdát szereztünk, nagyon sok lövésünk volt, betalálhattunk volna legalább négyszer-ötször, az első 30 percben át sem jöttek a mi térfelünkre. Az erőfeszítés, az akarat, amit mindig kérek tőlük, az abszolút megvolt. A horvátok elleni mérkőzés után szégyelltem magunkat, de a mai meccset követően büszke vagyok. Persze Azerbajdzsán volt az ellenfél, de látjuk, senkit sem szabad lebecsülni” – tette hozzá a kapitány, aki elismerte, hogy szerencse is kellett a győzelemhez, bár ő maga nem látta, hogy kezezés történt-e a végén.
A magyar csapat sikerével két ponttal megelőzte Szlovákiát, amely azonban egy meccsel kevesebbet játszott, de ha novemberben nem nyer a világbajnoki ezüstérmes Horvátország vendégeként, akkor a magyarok úgy léphetnek pályára a zárókörben Wales otthonában – ahol Korhut eltiltás miatt nem játszhat –, hogy győzelemmel kijutnak a részben budapesti rendezésű Eb-re.

Az E-csoport állása

1. Horvátország 13 pont/6 meccs 2. Magyarország 12/7 3. Szlovákia 10/6 4. Wales 7/5 5. Azerbajdzsán 1/6 A Wales–Horvátország mérkőzés lapzártánk után ért véget.

Fogynak a helyek

Belgium után Olaszország és Oroszország is kijutott a 2020-as labdarúgó Európa-bajnokságra. Ugyanígy tehetett volna Spanyolország is, ha Oslóban megveri Norvégiát, azonban a 93. percben egyenlített a skandináv csapat.

Hatgólos vereséget szenvedett a Ferencváros

2019.10.13. 15:28

Fotó: Illyés Tibor / MTI
A zöld-fehérek két kör után pont nélkül állnak a BL-ben.
A Ferencváros hat góllal kikapott a francia Metz HB csapatától a női kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének második fordulójában, vasárnap Érden. A két csapat 13. alkalommal találkozott a nemzetközi porondon, 8 győzelem és 1 döntetlen mellett ez volt a Fradi negyedik veresége.  A zöld-fehérek két kör után pont nélkül állnak a BL-ben. Eredmény, Női BL, csoportkör, 2. forduló, A csoport: FTC-Rail Cargo Hungaria - Metz HB (francia) 28-34 (16-20)        Rosszul kezdett a Ferencváros, de 1-3 után rendezte védekezését és Klujber Katrin találataival fordított. A 20 éves jobbátlövő vezérletével néggyel is vezetett a házigazda (13-9), de a franciák lerohanásból többször is eredményesek tudtak lenni, így a szünetig annak ellenére fordítottak, hogy a 25. percben megkapta harmadik kétperces kiállítását, ezzel együtt piros lapját Astride N'Gouan, a Metz egyik legjobbja. A francia együttes a játékrész hajrájában térdsérülés miatt kezdőkapusát is elveszítette: Laura Glauser egy védési kísérletnél rosszul lépett, hordágyon kellett kivinni az érdi arénából. A második félidőben az első perctől kezdve a vendégek akarata érvényesült, a magyar csapat kapusai csak elvétve találkoztak a labdával - a 40. percben két védéssel és 25 kapott góllal álltak -, így hiába jött fel az 54. percre mínusz hétről mínusz kettőre a Fradi, a győzelemre nem volt esélye. Az előző idényben BL-negyedik Metz végül hatgólos sikert aratott. A mérkőzés legeredményesebb játékosa a ferencvárosi Klujber Katrin volt 12 góllal, a Metzben az ukrán Olga Perederij és a francia Grace Zaadi Deuna egyaránt öt-öt gólt szerzett. Az FTC jövő szombaton a horvát Podravka Koprivnica csapatát fogadja ugyancsak Érden. később: D csoport: DHK Baník Most (cseh)-Győri Audi ETO KC, Chomutov 19.00

Bottas győzött, zsinórban hatodszor világbajnok a Mercedes

2019.10.13. 09:05

Fotó: BEHROUZ MEHRI / AFP
A harmadik helyről induló Valtteri Bottas remek rajtjának köszönhetően megnyerte a Japán Nagydíjat Suzukában. Az idény végén egyéniben is a német istálló egyik pilótája ünnepelhet majd.
Hiába volt mindkét pénteki edzésen Valtteri Bottas a leggyorsabb, a vasárnapra halasztott időmérőedzésen a Ferrari két pilótája, Sebastian Vettel és Charles Leclerc sajátította ki az első sort. A négyszeres világbajnok német autója a startnál szemmel láthatóan bemozdult, azonban a rajtkiugrást ellenőrző rendszer alapján toleranciahatáron belül volt. Vettel ugyanakkor nem tudta megtartani első helyét, ugyanis a harmadik helyről startoló Bottas fordult az élen az első kanyarban. Kissé hátrébb Leclerc lökte ki a pályáról a szintén jól rajtoló Max Verstappent (Red Bull). A monacói ugyan harmadikként haladt tovább, jelentősen megsérült az autóján az első szárny. Elkerülhetetlen volt, hogy ki kelljen állnia a bokszba, de idő közben az autójáról lehulló alkatrészek letörték a mögötte haladó Lewis Hamilton jobb oldali visszapillantó tükrét. Leclerc csak a mezőny végére tudott visszatérni, – végül hatodikként ért célba, de mivel megbüntették, hetedik lett – Verstappen autója viszont olyan súlyosan megsérült, hogy fel kellett adja a versenyt. Az élen Bottas, Vettel, Hamilton volt a dobogós helyeken száguldók sorrendje, amely az első kerékcserék után sem változott, aztán Vettel a 31. körben másodszor is kiment a bokszba új gumikért. A finn a 37. körben kapott ismét friss abroncsokat, Hamilton 10 körrel a leintés előtt 9 másodperccel vezetett csapattársa, 18-cal Vettel előtt, a brit azonban újra a bokszba hajtott. Az ötszörös világbajnok ugyan gyorsan utolérte a németet, megelőzni nem tudta, így nem jött össze a kettős Mercedes-siker, de legalább a leggyorsabb körért járó egy pontot bezsebelte. „Nagyon boldog vagyok, szoros volt az időmérő, itt pedig a harmadik helyről nem könnyű rajtolni – értékelt boldogan Bottas, aki idei harmadik, pályafutása hatodik futamgyőzelmét aratta. – Remekül sikerült a rajtom, kontrollálni tudtam a versenyt, akkor nyomtam, amikor csak akartam. Büszke vagyok arra, hogy része lehetek a csapatnak, egészen lenyűgöző, hogy zsinórban immár a hatodik konstruktőri világbajnoki címet szereztük meg” – tette hozzá. „Sokáig kivártak a lámpákkal, de ettől függetlenül hibáztam – tért ki a startra Vettel. – Kemény délután volt, mégis megvan a második hely. A tempóhiánnyal valószínűleg ez volt a maximum, a rajt miatt azonban nem vagyok boldog” – tette hozzá. A harmadik Hamilton szemmel láthatólag nem volt elégedett, a futam közben többször is szóvá tette csapata számára, hogy szerinte nem a megfelelő stratégiát követik, a célba érkezést követően viszont nem volt bőbeszédű. A Mercedes a konstruktőri vb-cím mellett bebiztosította magának a pilóták világbajnokságát is, ugyanis már csak Hamilton és Bottas nyerhet. Az ötszörös világbajnok előnye 64 pont négy futammal az idény zárása előtt. A vb két hét múlva, Mexikóban folytatódik.
Frissítve: 2019.10.13. 14:50