Azerbajdzsán;magyar labdarúgó-válogatott;

2019-10-13 21:07:03

Nem volt gyerekjáték: Magyarország-Azerbajdzsán 1-0

Soványka 1-0-s győzelmet aratott a magyar labdarúgó-válogatott Budapesten Azerbajdzsán ellen Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésen. A vendégektől a 92. percben szabályos gólt vett el a játékvezető.

Sikerül-e rendet tenni a fejekben? Talán ez volt a legnagyobb kérdés a vasárnapi Azerbajdzsán elleni Európa-bajnoki selejtezőmérkőzés előtt, ugyanis a Horvátországban elszenvedett 3-0-s vereség alighanem nyomot hagyott a magyar labdarúgó-válogatotton.

Marco Rossi magyar szövetségi kapitány három helyen változtatott a kezdő tizenegyén, a Splitben sokat hibázó Kádár Tamás helyett az eltiltásból visszatérő Baráth Botond került a védelem közepébe. Az olasz szakvezető szintén számíthatott a kisebb sérülése után felépült Szoboszlai Dominikre, illetve bizalmat szavazott még Kovács Istvánnak. Utóbbi kettő Holman Dávid és a kiállított Kleinheisler László helyét vette át. A magyar csapat a spliti zakó ellenére esélyesként lépett pályára a Groupama Arénában a csoport utolsó helyén egy ponttal tanyázó azeri csapat ellen, amelyet eddig hatból hatszor le is győzött.

A mérkőzés – amelyet zárt kapuk mögött bonyolítottak, de 15 ezer 14 éven aluli gyermek tekinthette meg a helyszínen – első lehetősége Szoboszlai előtt adódott, aki 20 méterről próbálta átemelni a kimozduló kapust, a Salzburg 18 éves középpályása azonban pontatlanul célzott. A magyar csapat ezután is próbált menni előre, Vida Máté 20 méterről tekert a bal felső irányába, Balayev szögletre mentett. A sarokrúgás után az egyik azeri kifejelte a labdát, amit Korhut Mihály kissé takarásból, 28 méterről lőtt kapásból a bal alsóba. (1-0) A 30 éves balhátvéd 21. válogatott mérkőzésén először volt eredményes.

A magyar csapat ezután sem vett vissza, az azeriek jóformán ki sem tudták hozni a labdát a térfelükről. A 23. percben Sallai Roland vállalkozott 20 méterről, majd a 29. minutumban újfent a Freiburg támadója villant meg, Kovács István középre tálalt labdáját viszont hat méterről a kapu mellé lőtte. A 34. percben Sallai lőtt 15 méterről, de ezúttal sem tudott túljárni Balayev eszén. A magyar csapat ugyan nem tudta növelni előnyét, az azeriek viszont nem találták el a kaput az első játékrészben.

A térfélcsere után sem változott a meccs képe, az 52. percben Szoboszlai távoli lövése szállt el nem sokkal a kapu fölött. A magyarok ezután is egykapuztak, de hiányoztak a pontos lövések, főleg Sallai hibázott el újabb lehetőségeket. A 71. percben először cserélt Rossi, Dzsudzsák helyére Nagy Dominik érkezett (amit a lecserélt láthatóan ingerülten fogadott), majd Holman Dávid váltotta Szoboszlait, Sigér Dávid pedig Kovácsot. Az azeriek a 87. percben találták el először a magyar kaput, Gulácsinak azonban nem jelentett gondot a fejes.

A magyar csapat korai gólja után úgy tűnt, sima lesz a meccs, s ugyan aggódni nem kellett, a végén mégis számolni kellett vissza a perceket, nehogy baj legyen. Merthogy majdnem lett, ugyanis a 92. percben az azeriek betaláltak, a játékvezető azonban – tévesen – kezezést látott, s szabadrúgást ítélt kifelé.

„Nagyon nagy nyomás alatt voltam ezen a mérkőzésen, mert nem sikerült megszereznünk a második gólunkat – kezdte meg mérkőzés utáni nyilatkozatát Rossi. – A játékosok hozzáállása az első perctől jó volt, letámadással kezdtünk, rengeteg labdát szereztünk, nagyon sok lövésünk volt, betalálhattunk volna legalább négyszer-ötször, az első 30 percben át sem jöttek a mi térfelünkre. Az erőfeszítés, az akarat, amit mindig kérek tőlük, az abszolút megvolt. A horvátok elleni mérkőzés után szégyelltem magunkat, de a mai meccset követően büszke vagyok. Persze Azerbajdzsán volt az ellenfél, de látjuk, senkit sem szabad lebecsülni” – tette hozzá a kapitány, aki elismerte, hogy szerencse is kellett a győzelemhez, bár ő maga nem látta, hogy kezezés történt-e a végén.

A magyar csapat sikerével két ponttal megelőzte Szlovákiát, amely azonban egy meccsel kevesebbet játszott, de ha novemberben nem nyer a világbajnoki ezüstérmes Horvátország vendégeként, akkor a magyarok úgy léphetnek pályára a zárókörben Wales otthonában – ahol Korhut eltiltás miatt nem játszhat –, hogy győzelemmel kijutnak a részben budapesti rendezésű Eb-re.