;

minisztériumok;

- Tovább szalámizzák Kásler tárcáját

Egyre fogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma, ezúttal az egészségügyi szakképesítés területét veszítheti el. Dúl a Kásler-Palkovics háború.

Noha az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) vezetőjeként Kásler Miklós hatáskörébe tartozik az egészségügy, a Palkovics László Innovációs és Technológiai Minisztériuma (ITM) már azt sem engedné, hogy a humánminiszternek beleszólása legyen az egészségügyi szakképesítések szervezésébe. Az ITM által kidolgozott és lapunk birtokába került új szakképzési törvénytervezet ugyanis már nem tartalmazza azokat a jogköröket, amik felruházták Káslert, mint az egészségügyi szakképesítésekért is felelős minisztert, hogy részt vehessen az egészségügyi szakképzési programok szakmai irányításában.

Ha az ITM-tervét elfogadják, akkor az újabb jelentős presztízsveszteséget jelentene Káslernek, hiszen az utóbbi hónapokban többször is lefaragtak tárcájából. Elvették tőle a felsőoktatást, le kellett mondania a társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkárságról, a külügyhöz csatolták át a külföldi egyetemi hallgatók magyarországi tanulását támogató, 10 milliárdos Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramot, és elvonták tőle három oktatási-tudományos alapítvány jogköreit. Ezek után kiderült, hogy a kutatásfejlesztés és a klinikai gyógyszervizsgálatok területét is vinné az Emmitől az ITM, most pedig a szakképzési törvénnyel „harapna ki” újabb darabokat Palkovics-tárcája.

Emmi-s forrásból úgy értesültünk: elfogadhatatlan számukra a szakminiszteri jogkörök kivezetésének terve is. A mostani szakképzési törvény szerint a szakminiszterek feladata egyebek mellett az ágazatukhoz tartozó szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeinek meghatározása, azok ellenőrzése. Az intézkedés egyébként nem csak az Emmi-t, hanem az agrártárcát is érinti: a különböző mezőgazdasági szakképesítések koordinálása Nagy István agrárminiszterhez tartozik. A jelenleg hatályos szakképzési törvényben összesen 67 helyen említik a szakképesítésért felelős minisztereket, az új törvény tervezetében egyszer sem kerülnek megemlítésre.

Forrásunk szerint ezzel olyan mértékben centralizálnák a szakképzést, ami már az Emmi számára is vállalhatatlan. Leszögezte: ha az ITM nem fog törvényi garanciákat biztosítani Kásler Miklósnak arra, hogy az egészségügyi szakképzési programokba legyen beleszólása, az Emmi nem támogatja az előterjesztést.

A Népszava szombaton elsőként számolt be arról: az ITM-nek október 31-ig kell a kormány elé terjesztenie az új szakképzési törvényt, melynek tervezetét eddig csak a szakminisztériumokkal egyeztették. Az már a lapunk által megismert előterjesztés-tervezetből is világos volt, hogy a szakképzés teljes átszabására készült anyag nem aratott nagy sikert. A Pénzügyminisztérium a speciális oktatói életpályamodell bevezetésének időpontját és költségigényét is kifogásolta.

Röghöz kötne az új törvényAz új szakképzési törvény megszüntetné az Európai Képesítési Keretrendszerrel való összehangolást és az Europass bizonyítvány-kiegészítőt is – a törvénytervezetből ezek teljesen kimaradtak. Az Europass a külföldi munkavállalást könnyít meg, a bizonyítvány-kiegészítővel más uniós országokban könnyebben fogadhatják el a Magyarországon megszerzett szakképesítést. Ha ez a lehetőség megszűnik, az a röghöz kötés irányába mutat.

Már az urnazárás előtt jacuzziban ünnepelt a végletekig szegény község újraválasztott polgármestere, de ottjártunkkor láttunk ennél is meghökkentőbb jelentet.