Mexikó továbbra is eleget akar tenni az Ovidio Guzmán drogkereskedő, a „Köpcös” fia elleni amerikai letartóztatási parancsnak, és ki fogja adni az Egyesült Államoknak – jelentette ki hétfő esti sajtótájékoztatóján Andrés Manuel López Obrador mexikói elnök.
Egy 50 fős rendőri egység a múlt héten Sinaloa szövetségi állam székhelyén, Culiacán városban, egy házban rajtaütött Ovidio Guzmánon, Joaquín „Köpcös” Guzmán bebörtönzött drogbáró fián és három másik férfin, le akarták őket tartóztatni, de a drogkartell túlerőben lévő fegyveresei megakadályozták. Az államfő másnap kijelentette: a biztonsági erők helyesen jártak el, mert életeket mentettek meg azáltal, hogy elengedték a bűnözőket. Most igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy a hatóságoknak továbbra is feltett szándéka-e a Guzmán fiú elfogása. Hozzátette azonban, hogy a lakosságot semmiképp nem akarják veszélybe sodorni.
Joaquín Guzmán, a Sinaloa-kartell vezetője az Egyesült Államokban tölti életfogytiglani büntetését. Ovidio Guzmán ellen is az amerikai hatóságok adták ki a letartóztatási parancsot kábítószer-kereskedelem vádjával tavaly.
A Sinaloa fegyveresei Ovidio Guzmán elfogásakor randalírozni kezdtek a 750 ezer lakosú városban, amelyet rövid időn belül szinte csatatérré változtattak. A hadsereg és a rendőrség először felvette a harcot a bűnözőkkel, de a nagy vérontás elkerülése érdekében visszavonultak. Az erőszakcselekményekben így is meghalt 13 ember, további 16 pedig megsebesült.
A kormány már a hét végén 400 katonával megerősítette a Culiacánban szolgálatot teljesítő rendőri és katonai erőket, hétfőn pedig különleges alakulatokat vezényelt oda járőrözésre.
Az államfő visszautasította azokat a bírálatokat, miszerint kormánya gyengeségét jelezné, hogy futni hagyták Ovidio Guzmánt. Mint mondta, ez a kritika merő találgatásokon alapszik, s mindössze ellenfelei terjesztik a lejáratására. A korábbi kormányok bűnüldözési stratégiái „temetővé” változtatták Mexikót, s bírálói most azt szeretnék, ha folytatná ezt a a gyakorlatot – tette hozzá. Azzal érvelt még, hogy a hatóságoknak inkább a kábítószer-bűnözés és az ebből fakadó erőszak kiváltó okainak – a szegénységnek és a munkanélküliségnek – az orvoslására kellene összpontosítaniuk.