USA;Ukrajna;impeachment;

William Taylor is megjelent a meghallgatáson – a diplomata fontos adalékokkal szolgált

- Káosz a süketszobában – Kaotikus helyzet akadályozta a bizottsági vizsgálódást Trump ügyében

Mintegy két tucat republikánus törvényhozó hatolt be hívatlanul egy zárt ajtók mögötti meghallgatásra a washingtoni Capitolium épületében. Ezzel több órán át akadályozták a munkát.

A demokrata párti többségű képviselőház három szakbizottsága azért tart meghallgatásokat, hogy megállapítsa, indokolt-e hivatalból való felmentésre irányuló alkotmányos bűnvádi eljárást indítani az elnök ellen, arra hivatkozva, hogy az Egyesült Államok külpolitikáját – hivatali hatalmával visszaélve - saját belföldi előnyszerzési törekvéseinek rendelte alá. Konkrétan az merült fel Trumppal szemben, hogy visszatartotta az Ukrajnának szánt katonai segélyt és a Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek szóló fehér házi meghívást mindaddig, amíg Kijevben nem indítottak nyomozást Joe Biden volt alelnöknek – a Demokrata Párt egyik legesélyesebb mostani elnökjelölt-aspiránsának – a fia, Hunter Biden ellen, aki egy időben egy ukrán gázvállalatnál töltött be busásan jövedelmező állást. 

A minap William Taylor, a kijevi amerikai nagykövetség egyik diplomatája azt mondta meghallgatásán, hogy tudomása szerint Trump közvetlenül összekapcsolta a védelmi segélyt a nyomozás megindításával. Ezután Laura Cooper, a Pentagon egyik vezető tisztségviselőjétől arra voltak kíváncsiak a demokrata párti törvényhozók, hogy mi a pontos ügyrendje a védelmi segélyek folyósításának.

Ekkor törtek be kiabálva, a teremőröket félretaszítva a meghallgatás termébe a republikánus képviselők, akiknek egy része nem tagja azoknak a szakbizottságoknak, amelyek a meghallgatásokat szervezik. Azt állították, hogy a zárt ajtók mögött „szovjet stílusú kihallgatások” folynak. Demokrata törvényhozók viszont azt mondták, hogy a republikánus bizottsági tagok a fair play szabályainak megfelelően, ugyanolyan arányban tehetnek fel kérdéseket a meghallgatott személyeknek. 

A meghallgatások menetének több órás megzavarása részben annak volt betudható, hogy a kijelölt terem úgynevezett „süketszoba” volt – olyan helyiség, ahol minősített adatok hangozhatnak el, illetve válhatnak hozzáférhetővé, és ahová nem szabad bevinni semmilyen adatrögzítésre alkalmas elektronikus eszközt. Az illetéktelenül belépő republikánus képviselők azonban ráadásul megtartották mobiltelefonjaikat is, mire a demokrata pártiak azzal reagáltak, hogy nemzetbiztonsági előírások sérültek a behatolás nyomán. 

A munka hosszabb idő elteltével aztán újrakezdődött, és a meghallgatások szervezői azt ígérik, hogy – az érzékeny adatok kivételével – írásban közzéteszik, mi hangzik el a zárt ajtók mögött. Úgy hírlik, hogy újra meg akarják hallgatni az egyszer már beidézett Gordon Sondland nagykövetet, az EU-hoz akkreditált amerikai képviseletvezetőt, akit William Taylor az említett meghallgatásán állítólag értesülésének forrásaként nevezett meg. 

A munkabeszüntetésben gyakorlatilag minden közlekedési ágazat munkatársai részt vesznek majd, így sok jóra nem számíthat, aki éppen október 25-én turistáskodna az országban.