Bioritmus;reflux;Helicobacter pylori;

2019-10-30 14:14:00

Nem tudni, miért támad a Helicobacter pylori

Minden harmadik emberben furcsa nevű baktérium „wellnessezik”. Az otthon is elvégezhető gyorsteszt alapján általában „simán” kapunk antibiotikumot, amely kiirtja a Helicobacter pylorit, de egyáltalán nem biztos, hogy erre mindig szükség is van.

A Helicobacter pylori nagyon elterjedt, minden harmadik emberben élősködő kórokozó. A fertőzése általában 4-5 éves korban keletkezik, de lassan szaporodik, ezért sok időbe telik, amíg kialakul a probléma. Ez lehet helyi gyulladás, fekély, de egyes feltételezések szerint akár rák kialakulásával is összefüggésbe hozható – mondta Mikoly Kriszta reflux-terapeuta a Népszavának. 

A Helicobacter pylori jelenléte nem eredményez mindenképpen betegséget, de hozzájárulhat a kialakulásához, mert felerősítheti a környezeti, genetikai és életmóddal összefüggő tényezőket.

A harmadik világ országaiban a felnőtt lakosság 80-90 százaléka, a fejlett országokban csak a felnőttek 20 százaléka baktériumhordozó. Hazánkban a felnőttek Helicobacter pylori átfertőzöttsége 50-60 százalék közötti. A fertőzöttek 85 százaléka soha nem tapasztal tüneteket. Nagyjából minden 15. fertőzöttnél alakul ki gyomorfekély és mindössze 1-2 százalék esély van arra, hogy gyomorrákhoz vezet a Helicobacter pylori fertőzés. 

Lubickolásból támad

A baktérium a gyomor által termelt zselés folyadékban „wellnessezik”. Nem megfelelő táplálkozás, stressz esetén a gyomor megkeményedik, a sav és a védőnyák is besűrűsödik. Ezt, hogy továbbra is „úszkálhasson”, a Helicobacter pylori felhígítja. Ahol ezt túlzásba viszi, a sav felmarhatja a gyomor oldalát. 

A fertőzés emberről emberre terjed, szakemberek szerint valószínű, hogy széklettel szennyezett kéz, tárgyak vagy víz szájüregbe jutása növeli ennek esélyét. A tünetei olyanok, mint a refluxé: émelygés, hányinger, hasmenés, gyomorégés, puffadás és teltségérzet is utalhat rá. Biztosan kimutatni gyomortükrözéssel lehet. A fertőzést, felmaródások, fekély esetén antibiotikumos kezeléssel kiirtják, de ezt akár a patikában kapható, a csupán a jelenlétét kimutató gyorsteszt után akkor is „simán” felírathatjuk, ha a baktérium nem támadta meg a szervezetet, pedig az ellenanyagok jelenléte még nem bizonyítja a fertőzés aktivitását – hangsúlyozta a szakember. Amerikában már csak fekély esetén pusztítják ki.

Egyes szakértők szerint a gyerekkor óta jelenlevő baktérium segítheti is a gyomor egyensúlyának fenntartását. Egy új kutatás szerint védi a nyelőcső gyomorszáj fölötti alsó szakaszát a savtól, ezzel pedig különböző betegségek, például a nyelőcsőrák és az előszobájának tartott, barett kialakulását előzheti meg. A Helicobacter pylori indokolatlan kiirtása a refluxnak is árthat. Az antibiotikum ráadásul mindent, hasznos baktériumokat is kipusztít, ezzel megváltoztatja a bélflóra egyensúlyát is. A kezelés után ezért legalább két-három hónapig probiotikumot kell szedni – tette hozzá Mikoly Kriszta.

Azt egyelőre nem lehet tudni, a baktérium mitől lendül a gyomor elleni támadásba, de az biztos, hogy a fertőzés kialakulását segíti a stressz hatására fokozódó savkiválasztás mellett, a gyomor pH-értékének változása és nyálkahártyájának gyulladása is – hangsúlyozta a reflux-terapeuta. Az is nagyon valószínű, hogy a rossz táplálkozási szokások gerjesztik és súlyosbítják a fertőzést. 

A gyógyuláshoz ezért nagyon fontos a diéta, olyan ételek fogyasztása, amelyek nem terhelik a gyomrot. Az élesztős, lisztes, cukros ételek kerülése, segíthet a főtt burgonya, párolt zöldségek, natúr húsok és az olyan nyákosító ételek, mint például a zabkása, valamint a pH-növelt ásványvizek fogyasztása. Ajánlott sokszor keveset, de este 6 után már nem enni. Az éhgyomorra fogyasztott aloe vera gél is segíti a gyulladásos folyamatok gyógyulását és a kamilla-, a körömvirág- és a zsályatea is védőréteget képez.