közvélemény-kutatás;önkormányzati választás;Borkai Zsolt;IDEA;

2019-11-08 15:09:37

A Borkai-ügy csak porcukor volt a fideszes buktán

A győri polgármester korrupciós- és szexbotránya felháborította a lakosságot, de a kormánykritikus szavazók többsége nem Borkai Zsolt ellen, hanem az ellenzéki összefogás mellett adta le voksát.

A nyilvánosságban az önkormányzati választást követően számos (vélt) diskurzus élt azzal kapcsolatban, hogy Borkai Zsolt ügyének vajon mekkora jelentősége is lehetett az eredmények alakulásában. Azontúl, hogy maga a „hatás" kérdése is nehezen definiálható, amellett az sem volt egyértelműsíthető, hogy a választópolgárok döntésében az ügy, annak virális jellege, valamint az ügy politikai kezelése játszott-e egyáltalán katalizáló szerepet - írja pénteki közleményében az IDEA közvélemény-kutató intézet.

Az IDEA 2019. október 29-31. közötti kutatásának eredményei alapján nem igazolt, hogy a Borkai Zsolt gerjesztette problémahalmaz érdemi befolyással bírt volna a választók döntésére. Felmérésük szerint minden tizedik fővárosi egyenesen Orbán Viktor és a Fidesz politikája ellen szavazott október 13-án – az ellenzéki és a kormánypárti szavazók pedig egyaránt 28-28 százalékban tartották a legfontosabb, választást eldöntő szempontnak az ellenzéki összefogás támogatását.

A teljes terjedelmében a 24.hu-n közölt elemzés szerint

Budapesten még karakteresebb volt az ellenzéki összefogás melletti kiállás. A fővárosban az ellenzéket támogatók 36 százalékának volt a legfontosabb szempontja az ellenzéki összefogás támogatása, ezt követte 28 százalékkal a jelölt alkalmassága, majd 10 százalékkal a kormány politikájának elutasítása. Közel egy hónappal a Borkai-ügy kirobbanását követően egyetlen településtípus esetében sem beszélhetünk arról, hogy az eseménysor érdemi befolyással lett volna a választói döntések folyamatára – állítja az Idea, bár hozzáteszik, nem zárható ki, hogy az eltelt idő elegendő volt arra, hogy a néhány héttel ezelőtti felháborodás csillapodjon, és az ügy egyre inkább elhalványul a kollektív és az egyéni emlékezetben.

Ugyanakkor azért elmondható, hogy 

Érdekes módon még a kormánypártot támogatók relatív többsége, 34 százaléka is ezen a véleményen van, és feltűnő, hogy 19 százalékuk nem kívánt, 22 százalékuk nem tudott válaszolni erre a kényelmetlen kérdésre. A települési lejtőn felfelé haladva egyébként növekszik azok aránya, akik szerint a Fidesz nem kezelte jól a Borkai-botrányt. 

A Fidesz polgármestereit támogatók leginkább a jelöltalkalmasságot (38 százalék), illetve a jelölt orbánista következetességét (20 százalék) emelték ki döntő szempontként. Mivel a települések jelentős többségének élén fideszes városvezetők álltak, nem meglepő, hogy az október 13-án a kormánypártra szavazóknak csak 3 százaléka jelölte meg legfontosabb támpontnak az alkalmatlan ellenzéki jelölt leváltását. A Fidesz-KDNP szavazói a kormánypárt jelöltjének alkalmasságát jelölték meg legnagyobb arányban (28 százalék, majd a jelölt programjára hivatkoztak (24 százalék) második válaszukban - derül ki a további részleteket is tartalmazó felmérésből.