RTL;TV2;X-Faktor;reklámok;Sztárban sztár;etető;

2019-11-24 11:52:14

Sebes György: Ajánlják magukat

Győzött az Euronics – műszaki áruházlánc – (tíz blokkban kilenc megjelenéssel), de éppen csak megelőzte a romániai székhelyű online áruházláncot, az eMag-ot (nyolc megjelenés). Ha ugyan egyáltalán versenynek tekinthetjük, hogy melyikük hirdetése hányszor volt látható adott műsorokon belül. Ezen kívül gőzerővel védték az egészségünket, ajánlottak modern készülékeket – televízióktól a porszívókon át a telefonokig -, mosogató- és mosóeszközöket, különféle csokikat és ételeket, valamint áruházakat és filmeket is.

Ha ez egyelőre kevéssé érthető, mindjárt megmagyarázzuk. Az előző hétvégén két monstre élőműsor vonzotta a nézőket az országos kereskedelmi adókon. Szombaton indult az RTL Klubon az X-Faktor élő showja, vasárnap pedig a TV2-n a Sztárban sztár leszek! utolsó előtti programja, vagyis az elődöntő. Az előbbiben 12 produkciót lehetett látni, hozzá a mentorok minden tekintetben kimerítő értékeléseivel, valamint a nézői szavazásokkal. Az utóbbi szabályai meglehetősen bonyolultak, nem is térünk ki rájuk, de csodálkoznánk, ha az egyszerű nézők értenék. Mindegy is, a program több mint négy órán át hömpölygött, összesen hat szünettel. A Sztárban sztár leszek! tíz műsorszámot jelentett – minden versenyző két dalt adott elő -, ott is villogtak a mesterek (köztük a szülés előtti pihenőre vonult Tóth Gabi helyett a nővére, Vera) és voksolhattak a nézők. Az egész majdnem három órát vett igénybe, négy szünettel. Mi pedig ezúttal a szünetekre koncentráltunk. Pontosabban az azokban – egyenként mintegy tíz perces időtartamban – megjelenő reklámokra.

Mint a bevezetőből is kitűnhetett, volt belőlük rengeteg. Egy-egy összeállításban 16 hirdetésnél kevesebbet sosem helyeztek el, de gyakran megjelent bennük 19 is. A legnagyobb összevisszaságban. A herpeszt gyógyító krém után jött a műfogsorragasztó, aztán egy új autó, rá egy kávéreklám, majd a hasmenést megfékező gyógyszer. De ez csak egy példa. Meg lennénk lepve, ha ezeket a blokkokat valaki szerkesztené, mert úgy vannak egymásra hányva a hirdetések, mintha érkezési sorrendben raknák be őket a műsorban.

De nem is ez a legnagyobb baj velük. Sokkal szembetűnőbb az igénytelenség, amely a többséget jellemzi. Persze minden csillog-villog, általában ifjú emberek láthatók bennük, s az árukat igyekeznek jó színben feltüntetni. Csakhogy ez nem minden. Hozzájuk az esetek többségében általános szövegek, elcsépelt beállítások társulnak. Legnagyobb részükből azok az ötletek hiányoznak, amelyek emlékezetessé tehetnék őket. Meglehet, a nézők így is „ráharapnak” a termékekre, a tévéből választják ki, hogy mivel mossanak, milyen bankkártyát használjanak, hogyan küzdjenek a rekedtség és a megfázás ellen, vagy épp mivel süssenek az ünnepekre, de az egész eléggé esetleges. Úgy fest, mintha a hirdetőknek lenne egy csomó pénzük, amit a lehető leggyorsabban el akarnak költeni, és a reklám minősége erősen másodlagos számukra.

Így aztán a mezőnyből kirí, ha valami egészen elüt a többitől. Mint például az a régóta látható, de lényegében megunhatatlan kisfilm, amelyben George Clooney mint középkori lovag lép föl és lép ki a környezetéből, hogy egy kávét ajánlgasson. A tíz összeállítás közül csak egyben volt látható az az óvszer-hirdetés, amely nagyon szellemesen egy borbélyüzlet kínálatával állította párhuzamba a kínált termék előnyeit. Kutya-macska-kisgyerek a reklámoknál is nyerő lehet. Az egyik csokoládéra például egy zongorázó cicával igyekeznek felhívni a figyelmet – sikerrel. Nyerők lehetnek azok a kis etűdök is, amelyeknél egészen az utolsó pillanatig nem lehet rájönni, hogy miről is szólhatnak. Ezért kell figyelni és válik emlékezetessé a Samsung egyik új hirdetése. Ám ezek csak kivételek, amelyek a jelek szerint erősítik a szabályt. Végignéztünk tíz összeállítást, vagyis csaknem kétszáz ajánlatot – bár jó néhányat kétségkívül többször is -, de ezek szerint négy olyan akadt köztük, amit később is fel tudunk idézni és amire jó visszaemlékezni. Azért ez nem olyan sok.

Kétszáznál egyébként jóval több a hirdetés, hiszen még nem említettük, hogy mindkét műsornak vannak rendszeres támogatói. Ők persze nem a szünetbeli blokkokban jelennek meg, hanem az egyes részek előtt és után. Az X-Faktor és a Sztárban sztár leszek! összesen majdnem negyven ilyen támogatói hirdetéssel rendelkezik (néhány többször ismétlődik). Ezen kívül persze a versenyzőknek és a szavazóknak felajánlott ajándékok is szponzoroktól származnak, tehát ezek a reklámok is gyakran láthatók a műsorokban. És akkor még nem említettük, hogy közben van időjárás-jelentés rengeteg támogatóval.

Készült tehát múlt szombaton és vasárnap egy négy és egy három órás program, de ez a hét óra lehetett volna sokkal kevesebb is, ha nem kellene benne helyet adni a hirdetéseknek is. Nem kétséges viszont, hogy így éri meg. Kicsit ki is lóg a lóláb, mert néha olyan érzése van a nézőnek, hogy nem is a műsor a fontos, hanem a körítés, amiből a – nyilván hatalmas – bevétel származik. Nem kellene hagyniuk a vezető csatornáknak, hogy ez az érzés eluralkodjon, pedig épp errefelé haladunk. Vagy ha már mindenképpen így kell lennie, lehetnének igényesebbek a műsorok és a reklámok is. Ami persze már megint tehetség kérdése.