Tudomány;alvás;Kék Fény;

Illusztráció

- Alvást, de az ébrenlétet is támogató kék fényrendszert fejlesztettek

Az éberség és a teljesítmény növelésében is segíthet az ausztrál tudósok által alkotott módszer.

A kutatók szerint még a vizuálisan nem érzékelt fénynek is hatalmas hatása lehet szervezetünk belső órájára. A kék fény mennyiségének váltakozásával segíthet az alvásminőség javításában, az éberség és a produktivitás fejlesztésében egy ausztrál tudósok által kifejlesztett fényrendszer.

A fényrendszer az éberség, biztonság és produktivitás kutatóközpont (Alertness CRC) és a melbourne-i Monash Egyetem szakembereinek közreműködésével két évnyi munkával valósult meg. Sean Cain, a kutatóközpont munkatársa szerint a kék fény - amelyet az elektromos eszközök, mint az okostelefonok és a táblagépek is kibocsátanak - a legradikálisabb hatással lehet a cirkadián ritmusra, a szervezet biológiai órájára. "Éjszaka az elektromos fény nagy mennyisége nagyon összezavarhatja a biológiai órát és zavart alváshoz vezethet, ami egy idő után hatással van az ember egészségére és hangulatára. Részben ezért vannak egészségi problémái a hosszú távon éjszakai munkát végző dolgozóknak" - mondta Cain. 

"Ugyanakkor az embereknek ébereknek kell lenniük munkájuk során, főleg akkor, ha biztonsági szempontból kritikus szerepet töltenek be. Ekkor válhat fontossá, hogy több kék fénynek legyenek kitéve" - tette hozzá. Ennek az egyensúlynak az eléréséhez egy ledekből álló rendszert fejlesztettek: a Biogen beprogramozható arra, hogy változtassa a kék fény mennyiségét egy épületen belül. Készítői szerint a fényrendszer hatalmas hatással lehet több területen, például a kórházakban, ahol egyes esetekben a nővéreknek ébren és ébernek kell maradniuk, miközben a pácienseknek minőségi alvásra van szükségük, így igény szerint egyes termekben lehet növelni, másokban csökkenteni a kék fény mennyiségét.

Az LB-jelű fekete lyuk tömege 70-szer nagyobb a Napénál, a megdöbbent szakértők szerint ekkora "nem is létezhetne" a galaxisban