Zöldzóna;klímaváltozás;ökológiai lábnyom;

Illusztráció

- Klímakutatókkal vizsgáltatja a koncertezés környezeti hatásait a Massive Attack

Az évek óta nemzetközi koncertkörutakon járó brit rockzenekar aggódik az ökológiai lábnyoma miatt, ezért kutatókat bízott meg, hogy mérjék fel a zeneipar okozta terhelést és tegyenek javaslatot a csökkentési lehetőségekre.

A bristoli származású zenekar a Manchesteri Egyetem klímakutatóival fogott össze, hogy megvizsgálják a zeneipar hatását a környezetre. Céljuk az, hogy információval és iránymutatással szolgáljanak a szélesebb zeneipar számára arról, hogyan csökkentsék a negatív környezeti hatásokat az egyre nagyobb klímavészhelyzet közepette.

A Massive Attack évek óta nemzetközi turnékat folytató zenekarként aggódik az ökológiai lábnyoma miatt, ezért megbízta a Manchesteri Egyetem tudósok, közgazdászok, mérnökök és társadalomkutatók alkotta Tyndall Klímakutató Intézetét, hogy térképezze fel a turnék szénlábnyomát és mutasson be olyan opciókat, amelyek révén az jelentősen csökkenthető - írták közleményükben.

A kutatók adatokat gyűjtenek a Massive Attack turnéi során a zenekar utaztatásáról, a produkcióról, a közönség utazásáról és a koncertek helyszíni hatásairól.

Chris Jones, a Tyndall Klímakutató Intézet munkatársa elmondta: "minden iparágnak más-más mértékű a széndioxid-kibocsátása. Szükségünk van ilyen együttműködésekre, hogy átfogóan tudjuk vizsgálni a széndioxid-kibocsátás csökkentésének lehetőségeit".

Már tartott a rekonstrukció, amikor elindult a kutatás – a Szent István terem esete jól példázza, mennyire reális az eredeti állapotok helyreállítása a Várban.