NATO;NATO-csúcs;

Új veszély, régi ellentétek a NATO-csúcson

„Felismerjük, hogy Kína növekvő befolyása és külpolitikája lehetőségeket, de kihívásokat is jelent, amelyekkel szövetségként közös erővel kell megbirkóznunk”, áll a londoni csúcstalálkozó zárónyilatkozatában. Amennyiben szerdán a tervezetet elfogadják, akkor a NATO először értékeli lehetséges fenyegetésként Kínát.

  A dpa német hírügynökség által megszellőztetett zárónyilatkozat-tervezet a szövetségben fennálló régi ellentéteket kevésbé tükrözi, bár a keddi javaslatok alapján azok tovább élnek. A tervezet nem tartalmazza azt a Washington által sürgetett, de több európai ország, elsősorban Németország és Nagy-Britannia által elutasított kötelezettségvállalást, hogy a tagállamok az 5G hálózatok kiépítésénél tartózkodjanak a Huawei termékek felhasználásától. Mint ahogy Emmanuel Macron francia elnök azon javaslatát sem, hogy a szövetség folytasson szorosabb párbeszédet Oroszországgal, és fogalmazza újra stratégiáját. Nem tér ki Törökországnak a szíriai kurdok elleni offenzívájára sem, holott ez is egyik oka a belső viszálynak.

Macron a csúcsértekezlet nyitánya előtt, a Donald Trumppal közös keddi sajtótájékoztatón is fenntartotta korábbi nagy port kavart nyilatkozatát, miszerint a NATO „agyhalott”, amelyet amerikai kollégája „szemérmetlennek és tiszteletlenek, nagyon sértőnek” nevezett. A francia elnök azzal indokolta állítását, hogy a NATO eddig még abban sem tudott megállapodni, hogy miként határozza meg a modern terrorizmus fogalmát.