Hiába fordult a a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH) az Átlátszó, a NAIH szerint teljesen rendben van, hogy nem nyilvános az, hogy mennyi közpénzt költött egy állami vállalat egy romániai szálloda megvásárlására.
A vásárlásról ugyan beszámolt tavaly a magyar állami hírügynökség, de az MTI-híren kívül semmilyen hivatalos információ nem derült ki az ügyletről. A vételár sem a magyar, sem a román sajtóban nem jelent meg. Az Átlátszó közérdekű adatigénylésben kérte ki a Manevi Zrt.-től az adásvételi szerződést, de az üzleti titokra hivatkozva megtagadta a dokumentum kiadását. A portál azt írja, emiatt panaszt tettek a Manevi ellen a NAIH-nál.
Csupán arra szólították fel a vállalatot, hogy legalább olyan részletesen magyarázza meg az Átlátszónak is az adatigénylés elutasítását, ahogy a hatóságnak tette. Az Átlátszó azt írja, a Manevi és az általa megvásárolt romániai magáncég irataiból azért sikerült kideríteni néhány fontos információt: a vállalat 2017 óta tulajdonosa egy 1,2 milliárd forint értékű cégnek, a Dacia SA-ba pedig ugyanabban az évben beletett valaki bő 2,4 millió eurót (kb. 730 millió forintot). Azt is írják, a NAIH döntésébe nem nyugodnak bele, bírósághoz fordulnak az ügyben.
A cég tavaly 8,5 milliárd közpénzt kapott a vagyonkezelőtől, mint azt korábban a Népszava is megírta. A feltőkésítés céljáról ugyanakkor a beszámoló hallgat. A Manevi - az egykori Magyar Nemesfémvizsgáló - az alvó cégnek számított, hosszú évek után 2017-ben élesztették fel. Ekkor a saját tőke 2 milliárd forintra, majd a tavalyi, újabb 8,5 milliárd után 10,5 milliárdra nőtt. 2017-es tőkehelyzete nyújtott fedezetet a hotelvásárlásra is. A Dacia Erdély legszebb szecessziós épületeként a város patinás főterén áll. A tavalyi 8,5 milliárd forintos támogatást már feltehetően a használaton kívüli épület felújításra kapták – bár erről egy szót sem ejt sem a Manevi, sem az MNV beszámolója. Így
A tervekről lapunk is kérdezte a Manevi Zrt.-t felügyelő Külgazdasági és Külügyminisztériumot, ám nem kaptunk választ. Ha az épületet a felújítás során továbbra is szállodaként hasznosítják, kevéssé valószínű, hogy annak üzemeltetését a Manevi bonyolítaná. Ilyen esetben ugyanis azt kiadják egy láncnak. Hasonló példa legalábbis már akadt a közpénzből épült magyar szállodák esetében. A nyíregyházi Sóstó Spa Resortot például a helyi önkormányzat költségvetési támogatásból építette fel, majd az üzemeltetésre kiírt pályázatot a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Hunguest Hotels nyerte el.