úszás;Glasgow;rövidpályás úszó Eb;

2019-12-04 21:37:54

Kettős magyar siker Glasgow-ban

Hosszú Katinka arany-, míg Jakabos Zsuzsanna ezüstérmet nyert 400 méter vegyesen a glasgow-i rövid pályás Európa-bajnokság nyitónapján.

A kettős magyar siker szinte borítékolható volt a glasgow-i rövid pályás Európa-bajnokság nyitónapján, ugyanis a női 400 méteres vegyesúszás délelőtti előfutamában a címvédő Hosszú Katinka több mint hat, Jakabos Zsuzsanna pedig öt másodperccel volt gyorsabb, mint a harmadik olasz Ilaria Cusinato.

A döntőben Cusinato nagy lendülettel kezdett és tapadt a magyar párosra, sőt Jakabossal szemben egy testhossz előnyt dolgozott ki mellen, miközben Hosszú győzelme ekkor már nem forgott veszélyben. Jakabos a gyorson centiről centire jött fel, és az utolsó métereken lehajrázta az olaszt.

„Nem akarom lenézni a rövid pályás Európa-bajnokságot, de jövőre mégiscsak olimpia, így ez inkább a felkészülés egyik állomása, tulajdonképpen edzés” – kezdte meg értékelését az M4 Sportnak Hosszú, aki 17. elsőségét gyűjtötte be a 25 méteres kontinensviadalokon, összességében pedig ez volt pályafutása 60. aranya, egyben a 90. érme, amelyet olimpián, világbajnokságon vagy Európa-bajnokságon szerzett. – Furcsa úgy versenyezni, hogy én szabom meg, mit csinálok, de elég régóta versenyzem ahhoz, hogy tudjam, mire vagyok képes. Csak a versenyzésre figyelek, és eddig minden rendben – tette hozzá a háromszoros olimpiai bajnok, aki további három versenyszámban érdekelt még Glasgow-ban. A másodikként célba csapó Jakabos ezt megelőzően legutóbb a 2016-os nagymedencés Eb-n volt érmes világversenyen.

További két magyar indult még el ebben a versenyszámban, Kapás Boglárka délelőtt a hatodik legjobb időt úszta, de mivel a szabályok szerint egy nemzetből csak ketten lehetnek ott a döntőben, ő nem lehetett tagja az esti finálénak. A 17 éves Szabó-Feltóthy Eszter pedig 14. lett élete első felnőtt világversenyén.

A délutáni programban volt érdekelt Telegdy Ádám is, aki a hatodik helyen végzett 200 méter háton. A nyári kvangdzsui nagymedencés világbajnokságon hetedik versenyző mellett Bernek Péter és Szentes Bence ugrott még vízbe délelőtt: Bernek – aki ebben a számban 2012-ben és 2013-ban ezüstérmes volt – 18. lett, míg Szentes a 34. helyen zárt.

Férfi 400 méter gyorson Holló Balázs – aki a két évvel ezelőtt Indianapolisban rendezett nagymedencés junior-világbajnokságon ebben a számban ezüstérmes volt – az ötödik helyen végzett. Holló mellett további két magyar indult még ebben a versenyszámban: Kalmár Ákos 25., míg az augusztusi budapesti junior világbajnokságon aranyérmes Zombori Gábor egyéni csúccsal a 20. lett.

A férfi 4x50 méteres gyorsváltó döntője volt a nap zárószáma, a Lobanovszkij Maxim, Gyárfás Bence, Takács Krisztián, Szabó Szebasztián összeállítású négyes új országos csúccsal ötödik lett.

Férfi 100 méter pillangón a közelmúltban honosított Szabó Szebasztián és Cseh László távollétében 33 évével a küldöttség korelnöke, Takács Krisztián ugrott medencébe. Előbbi a 19., utóbbi 47. helyen zárt. Női 50 méter mellen a 17 éves Békési Eszter egyéni csúccsal a 43. lett, őt egy hellyel előzte meg Bordás Beatrix, aki ugyancsak pályafutása legjobbját úszta 25 méteres medencében. A férfiaknál ugyanebben a számban Horváth Dávid a 31. helyen végzett.

Női 800 méter gyorson Késely Ajna volt érdekelt, a 18 éves versenyző eddigi legjobb rövid pályás eredményét közel nyolc másodperccel megjavítva a második helyen jutott a csütörtöki fináléba.