remeterák;

2019-12-06 12:34:29

Eddig már több mint félmillió remeterák gabalyodott műanyagba a Kókusz-szigeteknél

Csapdába ejtik a nyílással rendelkező tárgyak az otthonnak alkalmas, üres kagylóhéjak után kutató állatokat. A tudósok szerint a probléma nem csak az Ausztráliához tartozó távoli szigetcsoportokat érinti.

Az Indiai-óceánban elterülő Kókusz (Keeling)-szigetekről 2017-ben derült ki, hogy egyike a világ „legsűrűbben lakott” térségeinek, ugyanis több millió műanyaghulladéknak ad otthont. A remeterákok, amelyek üres kagylóhéjak után kutatnak, hogy azokba beköltözzenek, bármilyen kis nyílással rendelkező műanyaghulladékot könnyen összetévesztenek egy „élhető” otthonnal, amely aztán csapdába ejti őket.

A Tasmaniai Egyetem Tengeri és Antarktiszi Tanulmányok Intézetének (IMAS) munkatársai a szigeteket tanulmányozva figyeltek fel arra, hogy milyen sok elpusztult remeterák van a műanyaghulladékokban és úgy döntöttek, hogy megvizsgálják, milyen mértékű problémáról van szó. „A számításainak szerint több mint 500 ezer remeterák pusztult el a Kókusz (Keeling)-szigeteken amiatt, hogy csapdába esett a műanyaghulladékokban és további 60 ezer egyed veszett oda ugyanebből az okból a Henderson-szigeten” – mondta Jennifer Lavers, az IMAS munkatársa, aki a tanulmány vezető szerzője volt.

A szakember magyarázata szerint a rákok bemásznak a nyílással rendelkező palackokba vagy tartályokba, ahol aztán csapdába esnek, míg végül a hőség és a vízhiány végez velük.

Lavers szerint a világ óceánjaiba kerülő hatalmas mennyiségű műanyagszemét miatt ez a probléma valószínűleg jóval nagyobb kiterjedésű és nem csupán a Kókusz (Keeling)-szigetekre korlátozódik.

A kutató megjegyezte, hogy a remeterákok kulcsszerepet játszanak a trópusi környezetek egészségének megőrzésében, egyebek között a talaj megtermékenyítése és a törmelékkőzet eltávolítása révén, továbbá fontos részei a tengeri ökoszisztémáknak.