kézilabda;Magyarország;Románia;

2019-12-06 15:31:20

Marad az Elnöki Kupa – Nem jutott középdöntőbe a női kéziválogatott a vb-n

Az utolsó másodpercekben kapott góllal szenvedett vereséget Magyarország a női kézilabda-világbajnokságon Romániától és nem jutott tovább csoportjából.

Első négy csoportmérkőzését ötven százalékos mérleggel zárta a magyar női kézilabda-válogatott a Japánban zajló olimpiai kvalifikációs világbajnokságon. Kim Rasmussen szövetségi kapitány együttese legyőzte Kazahsztánt és Szenegált, kikapott azonban Spanyolországtól és Montenegrótól. Románia is ötven százalékot teljesített a pénteki találkozóig, mivel rosszabb volt a gólkülönbsége, a záró körben a magyaroknak a döntetlen is elég volt (lett volna) a továbbjutást jelentő harmadik hely eléréséhez.

Az első félidőben úgy tűnt, nem kell sokat igazolni, koncentráltan, agresszíven és rendkívül eredményesen játszottak a magyarok. Az első hat percben csak magyar találat született, a kapuban Bíró Blanka minden lövést védett (4-0). Tíz perc elteltével már 6-1-re vezetett a látványosan és jól játszó magyar együttes, amely ebben az időszakban ki tudta kapcsolni a játékból a másik oldalon Cristina Neagut. A 31 éves játékost négy egymást követő évben választotta meg a világ legjobbjának a nemzetközi szövetség, ő az első női kézilabdázó, akinek ez sikerült.

Sajnos negyed óra elteltével Neagu aktívan és eredményesen bekapcsolódott az ellenfél játékába, 7-3-ról 7-6-ra felzárkóztak a románok. A kisebb hullámvölgy után újra elkapta a ritmust a magyar csapat és négy perc alatt elhúzott 11-6-ra. (Tavaly a két csapat Európa-bajnoki meccsén a románok vezettek 11-6-ra, a végén a magyarok fordítottak és nyertek.) Az együttes vezére Háfra Noémi volt ebben az időszakban, a ferencvárosi játékost több kritika érte a korábbi meccsek után, ezúttal azonban három góllal és négy találat elkészítésével ő volt az együttes vezére, védekezésben pedig a csapat legrutinosabb játékosa, Tomori Zsuzsanna blokkolt lövést, amikor a románok kezdték volna ismét elkapni a fonalat.

A 20. perctől taktikát váltott Románia, átállt a kapus nélküli támadójátékra, heten rohamoztak a hat védő ellen. Ennek kivédekezése megoldhatatlan feladatnak bizonyult a magyarok számára, mivel azonban az első játékrészben sikerült gólokkal zárni a támadásokat, nem volt baj, Szabó Laura csereként beállva három perc alatt háromszor talált be a kapuba, a 28. percben 15-8-ra, a félidőben 16-10-re vezettek a magyarok.

A második félidőt a románok nyitottabb és agreszívebb védekezéssel kezdték, ami megzavarta a magyarokat. Mivel elöl elmaradtak a gólok, a hét a hat elleni játék pedig továbbra sem ment, a 40. percben már csak 18-15-re vezetett a magyar csapat. Újabb nyolc perc elteltével egy gólra feljöttek a románok (20-19), akik a létszámfölényes támadásaikkal szétzilálták a magyar védelmet.

Három és fél perccel a vége előtt 26-25-ös magyar vezetésnél Rasmussen véleményezett egy játékvezetői ítéletet, amiért két perc kiállítást kapott a magyar válogatott. A szakember az első félidőben is megakasztott egy magyar támadást, amikor sárga lapot mutattak fel neki reklamálás miatt. Az ellenfél 27-27-nél utolérte a magyarokat, ráadásul az utolsó fél percben támadhatott és nyolc másodperccel a vége előtt hétméteresből Neagu találatával megszerezte a továbbjutást érő győztes találatot (27-28).

„Az én felelősségem, mert kaptam két percet, annyit mondtam, hogy ááá, de nem tehetek ilyet – mondta Rasmussen a lefújás után az M4 Sportnak. – Nem találtam meg a helyes játékot, középen megállítottuk őket 7-6 ellen, a széleken ez nem sikerült. Sajnálom, nem végeztem jó munkát. Nem foglalkozom egyelőre a folytatással a vb-n, nagyon csalódott vagyok.”

Románia a középdöntőben folytatja szereplését és versenyben van az olimpiai selejtezőt érő 2-7. helyért, a magyarok a vigaszágra kerültek, a 13-16. helyért játszanak tovább. Vasárnap Argentína ellen lépnek pályára, ha nyernek, akkor hétfőn a meglepetésre kiesett világbajnoki címvédő francia válogatott vagy Angola lesz az ellenfél az Elnöki Kupáért.

A magyar sport 2010 óta résztvevője itthon az Elnöki Kupának, amelynek bevezetése óta egyre inkább vigaszágon van. A „sorozat” magyar kiírója üzent is a válogatottnak: „Föl a fejjel! A jelen elesett, de a jövő az Önöké!” – írta Orbán Viktor miniszterelnök saját Facebook-oldalán.