zaklatás;Gothár Péter;kulturkampf;

2019-12-07 06:00:00

Fideszes össztűz a kultúrára

A Katona József Színházban történt zaklatási ügyre hivatkozva Mao-féle kulturális forradalmat hirdet az Orbán-kormány.

Karácsony Gergelyhez is eljutott az a kormányzati előterjesztés, ami megszüntetné a Nemzeti Kulturális Alap eddigi rendszerét, az előadó-művészeti törvényt pedig többek között úgy módosítaná, hogy a független színházak ne kaphassanak állami támogatást a működésükre. A főpolgármester péntek délután nyílt levélben szólította meg Gulyás Gergely kancelláriaminisztert. Karácsony Gergely szerint a salátatörvény tervezete „sérti a művészi és az önkormányzati autonómiát azzal, hogy a művészi szabadságot kiszolgáltatja a politikai kinevezetteknek. Mivel a javaslat megengedhetetlen módon alakítaná át például a fővárosban működő színházak finanszírozását, a színházigazgatók státuszát, ezért ilyen javaslat a miniszterelnök úr által is megerősített módon érvényben lévő kormány–Budapest megállapodás szerint nem születhetett volna a Fővárosi Önkormányzattal történő egyeztetés nélkül. Ugyanakkor az előadóművészek képviselőivel sem történt semmiféle egyeztetés.”

A Miniszterelnökség azonnal reagált, a közleményéből kiderül: a taopótló támogatásokért cserébe a kormány bele akar szólni a színházigazgatói kinevezésekbe. A Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté arról értekezett: „a Gothár-féle zaklatószínházak követelik a pénzt a kormánytól, miközben nem engednek betekintést az ügyeikbe, és akár évekig is eltussolnak bűncselekményeket.”

Múlt év decemberében Gothár Péter szexuálisan zaklatott egy színésznőt a Katona József Színházban. A teátrum igazgatója erről korábban a 24.hu-nak úgy nyilatkozott: Gothár Péter kéretlenül közeledett a művésznőhöz, ám utána bocsánatot kért és kapott a kollégájától. „Biztos szerettem volna lenni ebben, ezért megkérdeztem az érintettől is, aki szintén megerősítette a bocsánatkérést. Kifejezte, hogy az ügy nyugvópontra jutott és nem szeretne semmilyen további lépést. A sértett 11 hónappal később döntött úgy, hogy az üzemi tanácshoz fordul.” Gothár Pétert elbocsájtották a színháztól, Máté Gábor pedig beismerte: hibázott abban, hogy késlekedett a retorzióval.

Kormánypárti politikusok most többek között Máté Gábor távozását követelik, és a Gothár-ügyre hivatkozva az emberi erőforrások minisztere, Kásler Miklós és az igazságügyi miniszter, Varga Judit olyan, egyes kultúrstratégiai intézkedésekről szóló salátatörvényt készített elő, amely gyakorlatilag felszámolja a Nemzeti Kulturális Alapot (NKA). Az NKA 11 milliárd forintjáról egy úgynevezett Nemzeti Kulturális Tanács döntene, míg az Emmi-miniszter egyetértési jogot kap a nemzeti és a kiemelt előadó-művészeti szervezetek vezetőinek kinevezésében és menesztésében, amennyiben azok állami támogatást vesznek igénybe, ha úgynevezett „közös működtetésbe” megy át egy színház (vagy zenekar). A tizenegy fővárosi fenntartású színház összesen 3,5 milliárd forintos állami támogatást kapott idén a megszüntetett tao-pénzek helyett, a Katona József Színház 320 millió forintot. A Hírklikk kormánypárti forrásai szerint karácsony előtt a kormány már nem akarja hergelni a választókat azzal, hogy a Parlament elé terjessze a törvénytervezetet.

Amiről a Magyar Színházi Társaság közleményében úgy fogalmazott: „A központosítással és a szakmai kontroll nélküli, gyakorlatilag egyszemélyi döntéssel irányított rendszerben teljesen beszűkülne az a sokszínű paletta, amely a színházi életet jellemzi. Ilyen mérvű strukturális változtatásokat szakmai egyeztetés nélkül elindítani nem építő szándékra vall.” A Független Előadó-művészeti Szövetség (FESZ) pénteken kampányt indított az új kulturális salátatörvény tervezet ellen, online petíciójukat az aHang felületén lapzártánkig tízezren írták alá. Emellett közös kiállásra kérték fel a színházak igazgatóit és a társulatok vezetőit: december 11-ig minden előadásuk után szolidaritási akcióra kérjék fel a nézőket. A FESZ ajánlása szerint előadások után a színház vezetője vagy színésze kiáll a színpadra, felolvassa a petíció szövegét, vagy elmondja a színház saját üzenetét a tervezett változással kapcsolatban. Ezután a nézőket a színpadra invitálnák, és készülne egy közös fotó a társulattal, amit a színház a saját online felületein közzétesz.