Miután tüntetés készül a kormány újabb kultúrkampfja miatt, és a színházi élet meghatározó szereplői tiltakoztak a központosítás, forráselvonások terve ellen, hat színházi szövetség közös közleményben fejtette ki, hogy ezzel nincs is akkora baj - sőt, a kormány által tervezett változások jobb helyzetbe hoznák a kulturális intézményeket.
A közös állásfoglalást a Vidnyánszky Attila vezette Magyar Teátrumi Társaság, a Vidéki Színházak Igazgatóinak Egyesülete, a Magyarországi Nemzetiségi Színházak Szövetsége, a Mozaik Művészegyesület, a Szabadtéri Színházak Szövetsége és a Magyar Művészeti Fesztiválok Szövetsége jegyzi.
A távirati irodához eljuttatott közleményükben hangsúlyozták, hogy készen állnak a kormánnyal és más színházi szervezetekkel folytatott egyeztetésekre – egyúttal felsorolásban foglalták össze, hogy mit tartanak szükségesnek:
a magyar kulturális élet összességében nem kaphat kevesebb állami támogatást a jövőben, mint eddig, így a Nemzeti Kulturális Alap forrásai sem csökkenhetnek. (A kormány célja azonban nem az NKA-források csökkentése, hanem a korábban a szakkollégiumoknál lévő forráselosztási jogok megszerzése.)
A Nemzeti Kulturális Alap forrásainak elosztásában a magyar kulturális élet szereplőinek kell döntő szerepet biztosítani.
Az önkormányzatok fenntartásában levő színházak finanszírozásáról az államnak és az önkormányzatoknak több évre előre meg kell állapodniuk.
Az önkormányzatok, amennyiben vállalják, önállóan működtethetik a fenntartásukban levő színházat, színházakat- ha erre nincs forrásuk, akkor több évre előre állapodjanak meg az állammal. (Állami támogatás nélkül a színházak nem élnek meg, az önkormányzatok pedig nem tudják pótolni a kieső forrásokat, tehát ez megkerülhetetlen csapdahelyzet.)
A színházak vezetőinek megbízása és felmentése közös fenntartás esetén csak közös döntés alapján történhet. (Eddig ebbe az államnak nem volt beleszólása, a kormányzati javaslat alapján azonban Kásler miniszter egyetértési jogot kapna a kinevezések során.)
A megállapodások nem térhetnek ki arra, hogy az önkormányzatok vagy az állam beleszóljon a színházak művészeti munkájába.
A független színházak nem kaphatnak kevesebb forrást, mint eddig. (A kormányzati terv úgy módosítaná az előadó-művészeti törvényt, hogy a függetlenek ezentúl nem pályázhatnának működési támogatásra.)
Kérdés persze, hogy az Orbán-kabinet mennyiben hallgat majd a hat szervezet finomítást jelentő javaslataira. A hazai kulturális életet egészében felforgató javaslat jövő héten kerül az Országgyűlés elé.