Budapest;átvilágítás;Főkert;

- A Főkert átvilágítása is hozott meglepetést: hétvégenként külsősként dolgoznak vissza saját cégüknek az alkalmazottak

Sok pénzt elvisznek a követhetetlen alvállalkozói láncok, közben a cég árbevétele megfeleződött tavaly.

Az FKF után a Főkerttel folytatódik a fővárosi tulajdonú gazdasági társaságok átvilágítása. Mint az Mfor írja erről, ennek nyomán az is kérdésessé vált, hogy a céget vezető Szabó József megtarthatja-e posztját. A Fővárosi Kertészeti Zrt. kiemelten közhasznú társaságként működik, tulajdonosa a fővárosi önkormányzat, a tulajdonosi jogokat a Budapesti Városüzemeltetési Holding gyakorolja. Fő tevékenysége a Budapesten található csaknem 6 millió négyzetméter kiemelt zöldterületének fenntartása és fejlesztése, valamint csaknem száz sport- és játszótér, valamint több tucat szökőkút, vízesés, ivókút, medence és halastó üzemeltetése. Évente mintegy 24 millió négyzetméter pázsitterületet kaszál, egy- és kétnyári virágokat és cserjéket ültet.

Az átvilágítás során kiderült, hogy a cég bonyolult és nehezen követhető rendszerben szervezi ki közszolgáltatási feladatait egyik leányvállalatának

- írják -, amely azután alvállalkozóknak adja ki a munkát, amelyek szintén alvállalkozókat fogadnak, amelyek részben a Főkert dolgozóit foglalkoztatják hétvégenként. A bonyolult lánc minden egyes szeme jól keres a dolgon, csak a Főkert jár rosszul. Eközben a cég üzleti beszámolók szerint elért árbevétele a 2017-es 1,4 milliárd forintról tavaly 789 millióra zuhant, az önkormányzattól kapott működési támogatása pedig 3,3 milliárdról 3,5 milliárdra emelkedett. A dolgozói létszám 27 fővel nőtt tavaly, így most már 419 embert foglalkoztatnak. A társaság bérköltsége elérte az évi 1,5 milliárd forintot, amelyből a menedzsment csaknem 60 milliót visz el: Szabó József vezérigazgató 1,3 milliót, helyettese 1,15 milliót, míg a gazdasági vezető 1 milliót visz haza havonta, amelyhez 15 százalékos jutalom jár évente.

A Főkert a munkát, amit kapacitáshiány miatt így sem tud elvégezni, részben konzorciumoknak, részben saját leányvállalatának, a Főkert Tervezési Mérnökirodának szervezi ki. Ez utóbbi már csak azért is aggályos, mert a céget kifejezetten fejlesztési, beruházási vállalkozásként hozták létre, tevékenysége nem terjed ki közszolgáltatással közvetlenül összefüggő feladatvégzésre, mint például gallyazás, cserjekapálás, faápolás. A Mérnökiroda nem is maga végzi el a munkát, hanem alvállalkozókat bíz meg vele. A bevont alvállalkozók jellemzően apró cégek. A két legjelentősebb alvállalkozó az ÉPKRI-Gold Kft. és a FerroTeam Kft., amelyeknek 1-1 magánszemély a tulajdonosa, mindkettő 2018-ban jött létre, az egyik 0-2, a másik 2-13 főt foglalkoztat, míg az eszközeik értéke nulla. Miközben a Mérnökiroda a Főkert munkavállalóit foglalkoztatja vissza hétvégenként egyszerűsített foglalkoztatási formában, napi bejelentéssel. Az alvállalkozók az átvilágítás eredménye szerint

a fővárosi megrendeléseknek köszönhetően kiemelkedő jövedelmezőséget tudnak felmutatni. Árbevételükben „jelentős szerepet játszik a Főkert megbízás”.

A kaszálás, faápolás tevékenységnél jellemzően 12-15 százalék körüli, míg a szállítást végző alvállalkozóknál 23-25 százalékos a haszon. S ami még ennél is meghökkentőbb megállapítás, hogy a Mérnökiroda jellemzően 20-30 százalékkal alacsonyabb áron végezteti el ugyanazt a munkát az alvállalkozóival, mint anyacége, a Főkert. Az ebből adódó többletnyereség elvben visszakerülne a Főkerthez, a Mérnökiroda tavalyi pénzügyi eredményei azonban nem mutattak plusz profitot. 

A Főkert részben kapacitáshiánnyal, részben a fennálló szerződések felmondásának elkerülésével magyarázza a munka kiszervezését.

Arról az 1,5 milliárdos, Mészáros Lőrinccel az utolsó utáni pillanatban kötött üzletről, ami az FKF Zrt. átvilágítása során derült ki, és ami után Karácsony Gergely főpolgármester azonnal hatállyal kezdeményezte a vezérigazgató menesztését, a Népszava itt írt.

Éves jogállamiság vizsgálatot és felfrissített európai roma stratégiát ígér az Európai Bizottság lapunk birtokába került jövő évi munkaprogramjának tervezete.