Finnország;kormányváltás;

2019-12-09 19:28:15

Öt hölgy közül is a legfiatalabb a finn kormány élén

Új, ötpárti kormánykoalíció veszi át az Európai Unió soros elnökségét betöltő Finnország vezetését.

Mind az öt párt vezetője nő, és közülük kerül ki az ország történelmének legfiatalabb miniszterelnöke a 34 éves Sanna Marin, aki az előző kormányban a közlekedésügyi és hírközlési tárca élén állt.

A kormánycserére azért volt szükség, mert a két hete tartó postássztrájk miatt múlt kedden lemondásra kényszerült Antti Rinne miniszterelnök. Az ötpárti kormánykoalíció egyik tagja, a Centrumpárt ekkor vonta meg a bizalmat Rinnétől, jelezve, hogy elégedetlen azzal, ahogyan a kormányfő kezelte a sztrájkot, bár az alig fél éve alakult kormánykoalíciót nem kívánják felrúgni.

Finnországban április 14-én rendeztek parlamenti választásokat, amelyen egyetlen párt sem szerzett kormányalakítási többséget, de igen szoros eredményt értek el. Az addig ellenzékben lévő Szociáldemokrata Párt hajszálnyival nyert az euroszkeptikus, nacionalista, populista Igazi Finnekről egyszerűen Finnekre átkeresztelkedett párt előtt. A szociáldemokraták a voksok 17,7 százalékát, a Finnek 17,5 százalékot szereztek. Az addig kormányzó Centrum Párt 13,8, az ellenzéki Zöldek Szövetsége pedig 11,5 százalékot, a kisebbségi svédeket képviselő Svéd Néppárt pedig 4,5 százalékot. A Baloldali Szövetség 8,5 százalékot szerzett. Négy hétig tartó tárgyalások eredményeképpen jött létre a populisták nélküli koalíció, amelynek 117 mandátuma van a 200 fős helsinki parlamentben. A miniszterelnök a Szociáldemokrata Párt vezetője, Antti Rinne lett, az új miniszterelnök, Sanna Marin ugyancsak az SDP tagja, aki most a pártelnökséget is átvette elődjétől. A fiatal politikus Finnország harmadik női miniszterelnöke. 

A finn kormányátalakítás azért is került a figyelem középpontjába, mert nem mindennapi dolog, hogy olyan kormány bukik meg, amely épp ellátja az EU soros elnökségét, és épp akkor, amikor a közösségi költségvetés összeállításán dolgozik az Unió. A soros elnökséget ellátó ország ugyanis központi szerepet játszik az új uniós költségvetés előkészítésében.

Idén különben végig rájárt a rúd az uniós soros elnökségre. Az első félévben Románia töltötte be a tisztséget, miközben Bukarestben állandó kormányválság tombolt. Viorica Dancila azonban nem mondott le önként, mint finn kollégája, őt végül novemberben bizalmatlansági indítvánnyal buktatták meg.