Tudomány;műhold;Magyarország;világűr;

- Működnek a magyar műholdak

Az első jeleket egy japán rádióamatőr vette körülbelül 4 órával a december 6-i felbocsátás után.

felbocsátást követően a műholdak először magyar idő szerint 19:40-kor értek Magyarország fölé – közölte a BME. Azóta 12 alkalommal haladtak át az ország felett, és a több mint 991 vett adatcsomag bizonyítja, hogy a műholdak üzemszerűen működnek, a szakemberek több alkalommal vezérelték is őket a földi állomásokról.

A Rocketlab amerikai cég Electron típusú rakétája december 6-án startolt Új-Zélandról fedélzetén a két új magyar műholddal: a műegyetemi fejlesztésű 5x5x5 cm-es SMOG-P-vel és a magánfinanszírozású 5x5x10 cm-es ATL-1-gyel. A hordozórakéta egy japán nagyobb műholdat és 6 darab PocketQube osztályú (zseb-) műholdat állított 365 kilométeres alacsony Föld körüli pályára.

A közlemény szerint a műholdak fedélzeti hőmérséklete +15-+54 fok között mozog, a fedélzeti akkumulátorok töltöttségi szintje pedig 85-100 százalék közötti. A SMOG-P a világ legkisebb teljes értékű működő műholdja: a többi, velük együtt pályára állított zsebműhold eddig nem mutatott üzemszerű működésre utaló jeleket. 

Az ülő, álló és aszimmetrikus mozgással járó munkák különböző hatással vannak az egyénenként is kicsit eltérő testre és tartásra. Az egyes foglalkozások ártalmait meg lehet előzni, a kialakult tüneteket pedig gyógytornával ellensúlyozni lehet.