ORFK;szabálysértés;petárda;Momentum;fociultrák;

Füstgyertyázás egy 2017-es Fradi-Debrecen meccsen

- A kigyúrt ultrának szabad, a politikus könnygázt kap miatta

Segítség: női kézben a rendőrök is észreveszik, főleg, ha lila.

Lángolt a Népliget, így indultak a magyar szurkolók Szlovákiába, írta lelkesült cikkben a Ripost március 21-én arról, hogy több száz drukker melegített be együtt füstgyertyák fényénél, a magyar válogatott Eb-selejtezője előtt.  

Hasonló vonulásról számolt be szeptember 9-én videóriportban a Nemzeti Sport, december 11-én pedig az Index is – utóbbi két esetben fradisták indultak különvonattal a Keletiből. Itt is lángoltak a zöld füstgyertyák, durrogtak a petárdák, és meghitt üvöltözés mellett ipari mennyiségű sörös doboz landolt a pályaudvar kukáiban.

A jelenetekben két dolog mindig közös volt: a közterületen vagy közforgalom előtt megnyitott magánterületen (MÁV-pályaudvarokon) tiltott piálás, petárdázás, – és az, hogy a szurkolók unottan álló rendőrök orra előtt követtek el szabálysértéseket.

ORFK: néztek, de nem láttak

Mivel vonulásokról készített videók jó minőségben és nyilvánosan elérhetőek, ráadásul a rendőrök egyértelműen látszanak a szurkolók mellett, rákérdeztünk, hogy indult-e eljárás „pirotechnikai termékkel kapcsolatos szabálysértés” vagy a közterületen történő italozás miatt. A Budapesti Rendőr-főkapitányság az országoshoz (ORFK) irányított minket, mondván, a szurkolói bulikat a készenléti rendőrök felügyelték.

Az ORFK mesébe illő választ küldött nekünk: eszerint a három rendezvény közül ők csak kettőt biztosítottak (hogy melyiket, arra nem tértek ki, de csak a pályaudvari videókban láttunk készenlétiseket.) 

Rendőri intézkedésre az ORFK szerint azért nem került sor, mert „ az elkövető kiléte egyik esetben sem volt megállapítható.”

Képzeljük csak el a helyzetet. A rendőr, (akinek kötelessége a szabálysértés megakadályozása, az elkövető igazoltatása) áll a tőle méterekre petárdát dobáló, kigyúrt ultrától. Nézi, nézi, de nem ismerős a drukker arca. „Valamit tenni kéne”- gondolja tanácstalanul, de a folytatás nem jut eszébe; így inkább hagyja, hogy a különjáratra felkászálódó, gyűrött tarkójú kopasz még kidobjon egy petárdát a vonatablakból. 

Tény persze, hogy egy közrendőr elöljárói vagy központi parancs nélkül nem akciózhat saját szakállára, a drukkerekkel szembeni tétlenségük alapján azonban nem is kaptak ilyen utasítást.

A MÁV sem engedi

Mivel a MÁV állomásain külön házirend érvényes, megkérdeztük a társaságot, hátha náluk belefér a szurkolói performansz. 

Hivatalosan semmiképp: „Az állomás területére és a vonatokra többek között tűz-, robbanás- és sugárveszélyes, valamint közbiztonságra veszélyes eszköz nem vihető be. Nem szabad szemetelni, hangoskodni, vagy bármilyen eszközzel, tárggyal zajt okozni. A vasútállomást és a vonatokat nem használhatja, aki (…) ittas vagy bódult állapotban van, botrányosan viselkedik és ezzel vagy más visszatetszést keltő magatartásával az utasokat zavarja, és ezen magatartását felszólításra sem hagyja abba” - írta a MÁV sajtóosztálya. Mint hozzátették, „az eljárásra jogosult hatóságok alkalmazhatnak szankciókat”. Láthattuk, ez hogy néz ki a gyakorlatban.

A fentiekből úgy tűnik, a népligeti füstgyertyázás idején nem a készenléti rendőrség, hanem a BRFK biztosította terepet. Szabálysértési intézkedésről azonban itt sem számoltak be, sőt, a szurkolói buszkaraván rendőri felvezetéssel indult Szlovákia felé. Korábban azt is megírtuk, hogy a szurkolói tűzijáték meccs közben is hidegen hagyja a rendőrséget

Földre tepert, megmotozott ellenzékiek

A fentiek fényében megdöbbentő, hogy a szurkolói szabálysértésre süket és vak rendőrök micsoda erőbedobással lépnek fel, ha a füstgyertya egy ellenzéki politikus kezébe kerül. Egy éve történt, hogy

a momentumos Donáth Annát rohamrendőrök teperték le, fújták le könnygázzal, majd vitték fogdába, mert a kormányellenes tüntetésen egy kellékboltban is megvásárolható lila füstgyertyát tartott a magasba.

2019 januárjában párttársa, Cseh Katalin a Várkert Bazár előtti tüntetésen tartott fel egy működő füstgyertyát, hogy kiálljon Donáth mellett. A rendőrök akkor nem avatkoztak azonnal közbe, de titokban hazáig kísérték Cseh Katalint, és otthonától pár méterre megmotozták:

zoknijába és melltartójába is belenyúltak, hogy ott „tűzgyújtó eszközt” keressenek,

majd eljárást indítottak ellene, tiltott pirotechnikai eszköz használata miatt. A jogsértőnek tűnő fellépés miatt Cseh a Független Rendészeti Panasztestülethez fordult, Donáth pedig lemondott mentelmi jogáról, hogy ügyében akadálytalanul járhasson el a rendőrség.

Donáth Anna kezéből ezt a füstgyertyát már nem csavarták ki

Már ha valóban el akarnak járni: a Népszava a Momentumtól úgy értesült, hogy a párt azóta sem kapott rendőrségi értesítést a fejleményekről. Persze, ez nem jelenti, hogy az ügynek tényleg vége – a NAV is csak fél évvel egy lezárt számvevőszéki vizsgálat után kopogtatott a Momentumnál, akkor viszont váratlanul jöttek, és házkutatást tartottak irodájukban.

A Donáthék ellen indított eljárás így Damoklész kardjaként lebeg a párt felett, és inkább tűnik az ellenzékkel szembeni hatalmi erőfitogtatásnak, mint indokolt fellépésnek. Persze, Pintér Sándor belügyminiszter szerint nincs nyomás a rendőrségen, hogy az mindig csak az ellenzéket vegzálja.

Mikor a szabályértés csak gyerekcsínynek tűnik

Ami a tényleges szabálysértést, vagyis a füstgyertyázást, petárdázást illeti, ez valóban ártatlan csínynek tűnik ahhoz képest, amit a hazai focicsapatok radikális ultrái általában bevállalnak.

Utánanéztünk az év három, balhék szempontjából legemlékezetesebb fővárosi meccsének – május 4-én az UTE-FTC párbaját, szeptember 9-én a Szlovákia-Magyarország válogatott mérkőzést, november 7-én pedig az FTC és a CSZKA Moszkva meccsét kísérték durva verekedések; a drukkerek mintegy levezetésként betörték a Nagyvárad térnél a metró ablakát is, egyikük székkel dobált meg egy villamost.  Mint a BRFK-tól megtudtuk,

ezekben az ügyekben 49 szurkolót gyanúsítanak csoportos garázdasággal vagy éppen súlyos testi sértéssel, közöttük pedig három orosz és egy lengyel is van.

A Legfőbb Ügyészség közleményben ismertette, miket tett meg az ügy érdekében.