Fidesz;önkormányzati választás;IDEA;ellenzéki városok;

- Hiába a retorika, kevesen hiszik el a Fidesznek, hogy nem bosszulja meg a nagyvárosok elvesztését

Nem csak az ellenzék, de a bizonytalanok is arra számítanak, hogy bár békét hirdet, hadba vonul a kormány az ellenzéki polgármesterek ellen.

A fideszes szavazók több mint egynegyede, az ellenzékiek X készül arra, hogy hiába hangoztatja a Fidesz az együttműködést, valójában büntetni fogja a kormány az ellenzéki városokat, derül ki az IDEA felméréséből. Az október 13-i önkormányzati választásokat követően fontos kérdés volt, hogy vajon milyen irányba változik az Orbán-kormány és az újonnan megválasztott – országosan ellenzékinek számító – önkormányzatok és városvezetések viszonya. Az IDEA Intézet november 29. és december 3. között végzett közvélemény-kutatásának eredményei alapján

a megkérdezettek 56 százaléka azzal számol, hogy az országos ellenzék által irányított települések kevesebb állami támogatást kapnak, mint azok, melyeket továbbra is kormánypártiak vezetnek.

41 százalék szerint nem minden ellenzéki város lesz ugyanolyan mértékben vesztes, de 16 százalék ennél is pesszimistább: ők úgy vélik, hogy minden ellenzéki vezetésű város egyformán kimarad majd a pénzosztásból. Az ellenzéki pártpreferenciával bírók, illetve a pártpreferenciájukat nem vállalók, vagy abban bizonytalanok körében is lényegesen magasabb a retorziótól tartók aránya.

A kormánypártiakat leszámítva minden vizsgált rétegben domináns vélemény, hogy a főváros és a kormány viszonylatában csak a főváros lesz az együttműködésre törekvő fél. A kölcsönös együttműködésben nem különösebben bíznak a választók.

Az összes vizsgált csoport közül azonban a Fideszt támogatók körében a legnagyobb a bizonytalanság a témákat illetően. Ez nem is csoda: a kormánypárti politikusok a választást megelőzően hónapokig ismételgették, hogy semmi jóra nem számíthat az a település, amit elveszít a kormánypárt. A korábbi tapasztalatok is ezt mutatják, Hódmezővásárhely esetében például folyamatos harcot vívtak a kormánypárti politikusok az ellenzéki városvezetés ellen. Ugyanakkor a Fidesz-KDNP a jelentős októberi bukás óta azt hangsúlyozza, hogy együttműködésre törekszik.

Az eredmények nemcsak azt mutatják, hogy a büntetés és együttműködés elgondolásának vonatkozásában is a pártosság logikája érvényesül, hanem hogy a bizonytalanok tábora sem osztja a kormánypárttal kapcsolatos konstruktivitás-hiteket

- hívja fel a figyelmet az IDEA. A választók 2020-at illetően konfliktushelyzetekre készülnek a kormány és az országos ellenzék vezette önkormányzatok viszonyát illetően.

A vizsgálat végeredménye reprezentatív az ország felnőtt népességére nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus tekintetében. Az 2000 fős minta hibahatára az alapmegoszlások esetében legfeljebb +/- 2,2 százalékpont.

Budapest nem sokat remél a FidesztőlHasonló eredményre jutott a kormányzati mosolyoffenzívát illetően a Publicus Intézet is: a Népszava megbízásából készített felmérésükből az derült ki, a megkérdezettek 50 százaléka szerint a kabinet igyekszik minden támogatást megvonni az ellenzéki vezetésű Budapesttől. Az atlétikai stadion esetében is csak a polgárok 24 százaléka hiszi, hogy a kormány állja a szavát, 46 százalék viszont úgy gondolja, a kabinet együttműködése látszólagos. Az is kiderült, hogy míg a kormány gyakorlatilag a Budapest által megtermelt jövedelem 1-2 százalékát hagyja a fővárosnál, az emberek többsége azt várja, hogy vegye ki jobban a részét a finanszírozásból. Ami Karácsony Gergely főpolgármestert illeti, az összes megkérdezett 40 százaléka szerint érdemi tárgyalópartnere a kormánynak, míg 32 százalék szerint nem az és 28 százalék tartózkodott a válaszadástól.

Például, ha nem lehet kimenteni az állatot a zajból, más módon is elérhető a nyugalom: nyugtatóval.