A kínai befolyásolás ellen fogadott el törvényt Tajvan kedden, írja a Reuters. A törvény elfogadását a január 11-én esedékes elnökválasztás tette aktuálissá, miután a szigetországban
A jelenlegi elnök, Tsai Ing-wen 2016-ban lépett hivatalba, azóta Tajvan formális függetlenségének kieszközölésén dolgozik. A 23 millió lakosú Tajvan függetlenségét ugyanis húsznál is kevesebb ország ismeri el a világon. Ugyan 1949 óta saját politikai irányítása van, hivatalosan sosem függetlenedett Kínától, az saját tartományaként tekint a szigetre - akkor is, ha az önálló, demokratikusan választott kormánnyal rendelkezik. A szigeten jelenleg kormányzó Demokratikus Progresszív Párt (DPP) egyébként a függetlenedést támogatja, de mivel ők sem akarják provokálni és katonai beavatkozásra késztetni Kínát, a status quo ideiglenes fenntartása mellett voksolnak - írtuk korábban. Kínának azonban ez kevés; januárban a kínai elnök, Hszi Csin-ping már úgy nyilatkozott, szükség esetén akár erőszakkal egyesítené Kínát és Tajvant.
A Kínához lojális ellenzék is inkább a távolmaradás mellett döntött. A törvény a kínai lobbi-tevékenységek, kampányok és más pénzügyi megoldások ellen ad eszközt a tajvani hatóságok kezébe. Az ilyenekért ezentúl akár 7 év börtönbüntetés is kiszabható lesz. A rendelkezés - az elnöki aláírást követően - januárral lép érvénybe.
Peking az emberi jogok és szólásszabadság megsértéseként értékelte az elfogadott törvényt. A DPP szerint ez képmutatás.