A török-görög határtól Olaszországig tervezett Transz-Adriai Vezeték (TAP) két leendő északi leágazásából is érkezhet 2022-23-tól azeri gáz – derül ki Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára Demeter Márta kérdésére adott parlamenti válaszából. Az LMP-s képviselő Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ezirányú, rövid november végi szavainak részletei iránt érdeklődött.
A csütörtöki válasz szerint, míg az Azerbajdzsánból a török-görög határig vezető Transz-Anatóliai Vezetéket (TANAP) tavaly november 30-án átadták, addig annak Olaszországig nyúló meghosszabbítását, a TAP-ot idén októberben helyezhetik üzembe. Eme, dél-európai vezetéknek Görögországban és Albániában is épülhet északi leágazása. Gáz viszont csak akkor kerülhet ezekből Magyarországra, ha kiépülnek a további, részint bolgár és román szakaszok, részint az albánokat Montenegróval, Bosznia-Hercegovinával és Horvátországgal összekötő Jón-Adriai Vezeték (IAP). A válasz remélt gázmennyiségeket nem tartalmaz.
Az ügy előzménye az a már-már feledésbe merülő, ám a Gyurcsány-kormány 2007 és 2009 közötti erőteljes fideszes támadása alapjául szolgáló Nabucco-terv, aminek keretében évi 10 milliárd köbméter azeri gázt szállítottak volna Magyarországon át Ausztriáig. 2013-ban ugyanakkor az azeri Shah-Deniz II gázmező nemzetközi kitermelői nagyobb megtérülési esélyekre hivatkozva a Nabucco ellenében éppenséggel a TAP-ot hirdették ki nyertesnek. A jelek szerint most a térség a TAP-ból felénk irányuló leágazásoktól remél az orosztól különböző gázhoz jutni.