Washington légicsapásokat hajtott végre az iraki fővárosban, Bagdadban Iránhoz köthető célpontok ellen - jelentette helyi idő szerint csütörtök este az amerikai média, meg nem nevezett amerikai kormányzati forrásokra hivatkozva.
Az AFP közlése szerint a rakéta vagy rakéták Irak nemzetközi repülőtere mellett csapódtak be, fő célpontjuk pedig az autóban utazó Kászim Szulejmáni iráni tábornok, az iráni Forradalmi Gárda al-Kudsz nevű különleges egységének parancsnoka, valamint Abu Mahdi al-Muhandisz, a Népi Mozgósítási Erők nevű, iráni támogatást élvező milicistákat tömörítő ernyőszervezet vezetője volt. A robbanás velük és még további hat emberrel végzett.
Az iráni hírszerzés fejét ölték meg
Az al-Kudsz Irán legütőképesebb különleges alakulata, ami rendszeresen részt vesz külföldi műveletekben, és hírszerző szervezetként is működik. A Nép Mozgósítási Erők nevű ernyőszerzetnek pedig tagja az a Katáib Hezbollah milícia, amely a múlt pénteken rakétatámadást intézett az iraki Kirkuk melletti katonai támaszpont ellen, s amely támadásra hivatkozva Washington vasárnap légicsapásokat mért Iránhoz köthető iraki és szíriai célpontokra - emlékeztet beszámolójában az MTI.. A kölcsönös támadást több napos tüntetéssorozat követte Bagdadban, a Katáib Hezbollah emberei pedig megostromolták, és részben felgyújtották az amerikai nagykövetség főbejáratát is.
Trump rendelte el a légicsapásokat
Amerikai és iráni tisztségviselők nem erősítették meg sem Szulejmáni, sem al-Muhandisz halálhírét. A Fox televízió információi szerint azonban Ahmed al-Aszádi, a Népi Mozgósítási Erők egyik szóvivője Bagdadban újságíróknak azt mondta: "az amerikai és az izraeli ellenség a felelős Abu Mahdi al-Muhandisz és Kászim Szulejmáni mudzsahedek meggyilkolásáért".
A Pentagon tájékoztatása szerint Trump arra adott utasítást, hogy az Egyesült Államok hadereje "határozott lépést tegyen a külföldön élő amerikaiak biztonságának védelmében" Közleményükben hangsúlyozták, hogy a továbbiakban is "minden szükséges lépést" megtesznek az amerikai emberek és érdekek védelmében "bárhol legyenek is a világban". A minisztérium szerint y"e csapásmérés célja az volt, hogy elrettentse Iránt a támadásoktól". A Pentagon információi szerint ugyanis Kászim Szulejmáni aktívan dolgozott azon, hogy újabb támadásokat intézzenek amerikai diplomaták és katonák ellen a térségben.
Dinamittal játszik?
A demokraták elnökjelöltségére pályázó Joe Biden volt alelnök közleményt tett közzé. Ebben leszögezte ugyan, hogy "nincs amerikai, aki gyászolná Kászem Szulejmánit" – ugyanakkor felvetette a Fehér Ház felelősségét is. "Trump elnök éppen dinamitot helyezett el egy gyúlékony dobozban, és most magyarázattal tartozik az amerikai népnek azt illetően, hogy milyen stratégiával és tervekkel akarja megőrizni az amerikai katonák és követségi munkatársak biztonságát, népünket és érdekeinket itthon és külföldön egyaránt"- fogalmazott Biden.
Nem hagyják válasz nélkül
A légicsapást nem hagyta szó nélkül Irán sem: Ali Hamenei, Irán legfelsőbb vallási és politikai vezetője pénteken már jelezte, kemény válaszlépésekre készülnek - és három napos nemzeti gyászt rendelt el Kászim Szulejmáni tábornok halála miatt.
Mohammad Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter a helyi állami televízió híradása szerint pedig arra figyelmeztetett, hogy Kászim Szulejmáni meggyilkolása erősíteni fogja az Egyesült Államokkal és Izraellel szembeni ellenállást a térségben és világszerte.