Napokon belül máshová helyeztek több biztonsági őrt az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) Szalay utcai székházából azok közül, akik még decemberben beengedtek az épületbe három független országgyűlési képviselőt, Szél Bernadettet, Hadházy Ákost és Szabó Szabolcsot. Erről maguk a politikusok értesültek, akik december 10-én azért látogattak el váratlanul a minisztériumba, hogy a Nemzeti Alaptantervről tárgyalhassanak illetékesekkel.
Hadházy és Szél ezután Rétvári Bencétől, az Emmi parlamenti államtitkárától szerette volna megtudni, hogy milyen cég, milyen indokkal és hány biztonsági embert küldött el a Szalay utcai székházból; ő azonban szűkszavúan csak annyit felelt, hogy „A minisztérium őrzés-védelme nem a minisztérium hatáskörébe tartozik” (erről korábban a hvg.hu is írt).
Vagyis, az államtitkár annyit sem árult el, hogy ki védi az épületet – pedig nem kellett volna mást tennie, mint ránéznie a portások egyenruhájára.
Mi ezt megtettük Rétvári helyett: a helyszínen készült, lapunkhoz eljuttatott fotón tisztán kivehető a céglogó a vagyonőr egyenruháján. Ennek alapján a biztonságiak a PFM Holding Zrt. vállalatcsoportnak vagy a csoport valamelyik cégének dolgoztak.
Hiszen jutalmat is kapott
Megkerestük a cégcsoportot, hogy választ kapjunk az ellenzéki politikusok által hiába feltett kérdésekre. Levelünkre Marton László, a holding stratégiai igazgatója válaszolt, akitől megtudtuk, hogy az érintett alkalmazottakat a csoporthoz tartozó Hunexteam Kft. alkalmazza, és valóban történtek áthelyezések – de nem a politikusok beengedése miatt, hanem „egyéb más stratégiai szempontokból”.
Hogy mik ezek a szempontok, azt Marton nem részletezte – azt se árulta el, hány áthelyezett őrről van szó – ám visszautasította a (meg sem fogalmazott) feltételezést is, hogy a vagyonőröket büntetésből küldték volna el. Szerinte már csak azért sem lehet szó szankcióról, mert az egyik érintett vagyonőr tíz nappal a történtek után év végi jutalmat kapott. Válaszából viszont az is kiderül, hogy az illetőt napokon belül elmozdították a Szalay utcai székházból.
A stratégiai igazgató nem válaszolt arra a kérdésre sem, hogy a Hunex Team mekkora összegért védi a minisztériumi épületet; ehelyett az őrzés-védelmi szerződésekért felelős Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatósághoz (KEF) irányított minket. Ez azért furcsa, mert a nyilvánosan elérhető közbeszerzési dokumentumok szerint éppen Marton volt az, aki a Hunex ügyvezetőjeként átláthatósági nyilatkozatot küldött az őrzési szolgáltatást megrendelő főigazgatóságnak. A megbízásra vonatkozó kérdéseinket mindenesetre elküldtük a KEF-nek is; ha válaszolnak, frissítjük cikkünket.
26 milliárdos megbízás landolt a kormányközeli vállalkozóknál
Hogy jelentős összegről lehet szó, az így is sejthető. Az Átlátszó írta meg, hogy
A három évre szóló tendert közös ajánlattevőként a belügyminiszter volt cége, vagyis a Civil Biztonsági Zrt, a Hunex Team, a Valton-Sec Kft. és a PFM Biztonsági Kft. nyerték el. A Hunexben is szerepet vállaló Marton László az Opten cégadatbázisa szerint közel öt éven át volt a PFM Biztonsági Kft. ügyvezetője. Arról pedig már a G7 számolt be, hogy Marton 2010 és 2012 között vezérigazgatóként vezette a Civil Biztonsági Zrt.-t, miután Pintér Sándor belügyminiszter kiszállt a cégből.
Nem mellékes, hogy az Opten cégadatbázisa szerint a PFM Holdingban és a PFM Zrt.-ben egy ideig tulajdonos volt a Tasnádi László volt rendészeti államtitkár tulajdonában és irányítása alatt álló BLK Corporation Kft. is - az egykori III/II-es tiszt Tasnádi Pintér bizalmi emberének számít, és jelenleg is a Civil Biztonsági Zrt. vezérigazgatója.
A Valton-Sec esetében is ismert a kormányközeli kapcsolat: a jól menő biztonsági cégben kisebbségi tulajdonos Bessenyei István, akinek Felhő utcai villájáa költözött a Rogán-család, később pedig kiderült, hogy a luxusingatlant az azóta elvált asszonynak számító Rogán Cecília bérli.