Fővárosi Főügyészség;választási csalás;ajánlóívek;

2020-01-09 18:27:05

Halottak nevével élt vissza, de elkerülheti a börtönt a kamupárt embere

Harmincnyolc hamis aláírást találtak a mikropárt jelöltjének ajánlóívein, az ügyészség mégsem küldené rács mögé. Bár egyre több eljárás indult hasonló esetekben, csak ritkán ítélnek el valakit.

Választás rendje elleni bűntett miatt emelt vádat a Fővárosi Főügyészség egy 36 éves férfi ellen, aki hamis aláírásokat tartalmazó ajánlóívekkel akart indulni a választáson.

Az ügyészségi közlemény szerint a vádlott egy (a köznyelvben csak kamupártnak hívott) „mikropárt” egyéni országgyűlési képviselőjelöltként kívánt indulni a 2018. évi országgyűlési választáson, Budapest egyik választókerületében – hogy melyik pártról van szó, arra a vádhatóság nem tér ki. 

"Ismeretlen maradt személy" a hamisító

 A jelöléshez ötszáz választópolgár ajánlása szükséges – a férfi összesen 824 ajánlást adott le, amelyből a választási bizottság 507 ajánlást fogadott el, és nyilvántartásba vette a jelöltet. A vádlott, aláírásgyűjtőként az ajánlások az íveken igazolta a szignók valódiságát,  később azonban kiderült, hogy a begyűjtött aláírások közül harmincnyolc hamis volt – azokat az ügyészségi megfogalmazás szerint „ismeretlenül maradt személy” az ívekre hamisította, egyes ajánlások névtulajdonosai már nem is voltak életben az ajánlóívek kitöltésekor.

A férfi a választáson végül nem indult, a jelöltségről – amelyre nem is lett volna jogosult – lemondott.

Bár a bűncselekmény akár három év szabadságvesztéssel is sújtható, az ügyészség nem részletezett okokból csak felfüggesztett börtönbüntetést kért a vádlottra. Különös közleményük azon kitétele is, hogy a hamisítást ismeretlen elkövetőnek tulajdonítják:

Felderítik, aztán csak telnek az évek

Miközben 2018-ban ugrásszerűen megnőtt a választási visszaélések – szabálytalan kampánytámogatás vagy ajánlóívekkel történő csalás – miatt indított hatósági eljárások száma,  a felelősségre vonás azonban eddig csak az esetek töredékében történt meg eddig.

Lapunk korábban beszámolt a Polt Péter legfőbb ügyész és Szél Bernadett képviselő közötti tavalyi levélváltásról, amiből kiderül, hogy a kampánypénzek– főként kamupártokra jellemző – szabálytalan felhasználása miatt 2014-ben összesen 17 nyomozást indított a rendőrség. Ezek közül 11 ügy jutott el vádemelésig, míg 3 esetben még 2019-ben is tartott a büntetőeljárás. Hogy hány eset zárult bírósági döntéssel, azt nem árulta el Polt Péter – csak annyit jegyzett meg, hogy összesen 17 személlyel szemben hoztak jogerős ítéletet.

2018-ban már 47 nyomozás indult az egy százalékos támogatással sem bíró pártok kampánypénzköltése miatt; aztán bűncselekmény hiányában 2 esetben, bizonyítottság hiányában 1 esetben meg is szüntették nyomozást. A rendőrségi eljárások közül 8 eset folytatódott vádemeléssel, utóbbiak közül pedig 4 ügy zárult aztán jogerős ítélettel, melyekben 6 személyt ítéltek el. A maradék 36 rendőrségi eljárás tavaly novemberben még folyamatban volt.

A nyomozások fele lyukra futott

Tömegessé váltak a mostani esethez hasonló, ajánlóívekkel történő visszaélések is. Mint legfőbb ügyész közölte, a 2014-es választások kapcsán 61 rendőrségi nyomozás indult, melyek 2019 novemberéig lezárultak, és csak a vizsgált ügyek ötödében, 11 esetben emelt vádat az ügyészség.

A vádemeléseket 10 esetben bírósági ítélet is követte, míg egyben még bírósági szakaszban tart az eljárás. 2018-ban viszont 208 nyomozás indult az ajánlóívek meghamisítása miatt. A rendőrségi eljárásokból Polt tájékoztatása tavaly 96 még folyamatban volt. A már befejezett nyomozások után azonban csak 10 esetben emelt vádat az ügyészség – és ezek közül 8 ügy ért véget bírósági ítélettel, kettő pedig még bírósági szakaszban van.