Miközben az Orbán-kormány sajátos klímaügyi álláspontjához mind inkább idomulni igyekvő Áder János köztársasági elnök az utóbbi idők során is többször hangsúlyozta, hogy "nincs jobb- vagy baloldali klímaváltozás", a miniszterelnök csütörtöki sajtótájékoztatóján hosszasan elemezte a jobb- és baloldali (illetve az általa "görögdinnyéknek" tartott, utóbbiakhoz sorolt zöldek) környezetpolitikáját. Miközben az Ausztriában alakuló konzervatív-zöld koalíció kapcsán elvetette, hogy Magyarországon a vezetésével hasonló összetételű kormány alakuljon, Európában hiányolta a klímaváltozással kapcsolatos, "biblikus alapú értelmezést". Szerinte az Európai Néppárt a környezetvédelem témájában csak a bal és zöld olvasatokat veszi át, sodródik és nem a saját értékei szerint alkot irányt. A zöldek európai népszerűségugrását azzal magyarázta, hogy jól ragadják meg a környezetváltozás valóságát.
A miniszterelnök szerint a kormány szerdán kereszténydemokrata alapú klíma- és energiapolitikát fogadott el, amibe viszonylag hosszú betekintést engedett. Eszerint a klíma- illetve környezet- mellett gyakorta a "teremtett világ" védelmét tartotta szükségesnek. Szerinte a Kárpát-medence a legborúsabb éghajlati jövőkép esetén is "alkalmas fenntartani a magyarok közös életét", megtermelni a szükséges élelmiszert és ivóvizet. Igaz, ehhez nyugodt és tervszerű alkalmazkodás szükséges. Lehetségesnek tartják az unió 2050-es szén-dioxid-kibocsátás-mentességi céljának elérését, de ehhez 50 ezer milliárdra lenne szükség. Ennek egy részére uniós támogatást várnának.
Újfent elvetette, hogy az EU a szegényebb államok felzárkózási támogatásából csoportosítson át forrásokat klímapolitikai beruházásokra. Szerinte a szükséges pénzt a gazdagabb tagállamoknak, illetve a szennyező nagyvállalatoknak kell előteremteniük. Elvárja, hogy emiatt ne nőjenek a családok energia- és élelmiszerköltségei. (Kérdés, utóbbit miként biztosítaná.) Szerinte az EU is elismeri, hogy a cél nukleáris energia nélkül nem érhető el. (Ez valótlan, hisz számos tagállam - így Németország - atommentes úton jár.)
A konkrét tervek között megemlítette, hogy 2022-től a nagyobb városokban csak elektromos buszokat lehet forgalomba állítani, hogy két éven belül felszámolnak minden illegális hulladéktelepet, mentesítik a folyókat a petpalackoktól és tervet készítenek a műanyag csomagolóanyagok kivezetésére. (Utóbbi javaslatot az Orbán-kabinet két éve még elvetette.) Üdvözölte az orosz eredetű, déli irányú Török Áramlat nevű gázvezeték minapi átadását és sürgette a román és horvát gázfejlesztéseket. Az állam a környezetet nagy mértékben szennyező Mátrai Erőművet a telep 10 ezer munkahelyének megőrzése érdekében vette meg az azt bezárni tervező, Mészáros Lőrinc érdekkörébe tartozó Opustól - közölte.