Bioritmus;légszennyezettség;

2020-01-13 13:30:00

Átmenetileg javult a levegőminőség, de a lakás is veszélyes lehet

Az előrejelzés szerint egész héten veszélyes lehet a levegőzés. Nem árt tudni, hogy a lakásban is magas lehet a légszennyezettség.

Ugyan jelenleg éppen némileg javult a levegőminőség, a meteorológiai előrejelzés alapján ismét romolhat a magas szálló por tartalom miatt – írta az MTI a Nemzeti Népegészségügyi Központ közlése alapján. Hétfőn hat településen: Budapesten, Miskolcon, Salgótarjánban, Százhalombattán, Tökölön és Vácon kifogásolt a levegőminőség.

Jelenleg Budapesten a szmogriadó tájékoztatási fokozata van érvényben. Ezt Karácsony Gergely főpolgármester még pénteken rendelte el, miután a szálló por légszennyezettségi szintje január 8-án és 9-én is három mérőponton meghaladta a tájékoztatási küszöbértéket. Vasárnap Budapesten emelkedett a légszennyezők, különösen a szálló por (PM10) koncentrációja, amelynek napi átlagai jellemzően az egészségügyi határérték felett voltak. Az előrejelzés szerint a következő három napban további romlás vagy a már magas értékek stagnálása várható. A szállópor-koncentráció napi átlaga is várhatóan meghaladja a tájékoztatási küszöbértéket. Érdemi változást csak a vasárnap érkező hidegfront okoz majd.

A szmog kialakulásában az autók mellett jelentős szerepet játszik a kéményekből felszálló füst, amely téli estéken egész településeket boríthat ködbe. A hurutos betegeknek, különösen a krónikus hörghurutban szenvedőknek különösen ártalmas a légszennyezés. Veszélyeztetettek az idős emberek és a kisgyerekek is, ezért fontos, hogy ők lehetőleg a forgalmas utaktól távol eső részeken levegőzzenek – hívta fel a figyelmet Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosa. 

Rossz levegőjű környéken érdemes figyelni a szellőztetés időpontjára; a hajnali, kora reggeli órákban érdemes ablakot nyitni, amikor még alacsony a légszennyezettség. Sokat segíthet a légszűrő berendezés a lakás levegőjének megtisztításában. A készülék nemcsak a kívülről bekerülő, hanem a lakásban termelődő szennyeződéseket is képes kiszűrni, ami azért is fontos, mert télen az idő nagy részét zárt térben töltjük. 

Az orrnyálkahártya és a -szőr „feladata” megszűrni a belélegzett levegőt a szennyeződéstől. A gáznemű anyagok azonban le tudnak jutni az alsóbb légutakba, ahol károsodást okozhatnak, krónikus gyulladást gerjeszthetnek a nyálkahártyán.

Veszélyben a szívbetegek

Elsősorban a szív- és érrendszeri betegek szenvedhetik meg leginkább a légszennyezés ártalmait – mondta Losonczy György, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának munkatársa az M1 aktuális csatornán. A levegőben lévő szálló por a tüdőn keresztül bejut a vérbe is és gyulladásos folyamatokat indít el. Ez minden szervet érinthet és az érrendszer belső szövetének sejtjeiben is sérülést okozhat, ami magas vérnyomással, anyagcserezavarokkal és a meglévő érelmeszesedések begyulladásával járhat – magyarázta.

A levegőszennyezés összetevői a tüdő nyálkahártyát is károsítják, és elsősorban a krónikus tüdőbetegeknél okoznak gyulladást. A légszennyezés szervezetre gyakorolt rossz hatásai, a gyulladásos megbetegedések ellen legjobban rendszeres testmozgással lehet védekezni – fűzte hozzá Losonczy György.