Tóth Bertalan MSZP-elnök lankadatlanul igyekszik megismerni a Mátrai Erőmű állami felvásárlásának körülményeit - derül ki a pártelnök ma hajnali Facebook-posztjából. Ezúttal a nemzeti vagyonért felelős Bártfai-Mager Andreát kérdezte még karácsony előtt írásban, mivel a kormányzati feladatmegosztásban a tárca nélküli miniszter gyakorolja az állam tulajdonosi jogait az MVM felett, amely megvásárolta (?) az áramtermelőt a kormányfői strómanként számon tartott Mészáros Lőrinc érdekcsoportjától, az Opustól.
A tegnap beérkezett válasz, illetve más kormányzati nyilatkozatok alapján Tóth Bertalan egyelőre ekképp foglalja össze, mit lehet "tudni" az adásvételről:
A miniszterelnök szerint a munkahelyek védelme indokolja az ügyletet, más kormányzati szereplők szerint azonban a kormány klímavédelmi politikája és régiófejlesztési tervei indokolják;
a kormány küzd a klímaváltozás ellen, ennek keretében most széntüzelésű erőművet vásárolt;
Mészáros Lőrinc érdekeltsége be akarta zárni az erőművet, mert azt nem éri meg fenntartani, ezért most az állam sok közpénzt fog fizetni neki, hogy megszabadítsa a veszteséges üzlettől;
a kormány biztosítani akarja az erőmű és a hozzá tartozó bányák 2100 dolgozójának - áttételesen 10 ezer főnek - a megélhetését, ezért fokozatosan meg kívánja szüntetni a lignittüzelést, és így lignitbányászatot;
A nemzeti vagyongazdálkodásért felelős tárca nélküli miniszternek feltett, nemzeti vagyongazdálkodással kapcsolatos kérdésekre nem a nemzeti vagyongazdálkodásért felelős miniszter ad választ.
Aki úgy érzi, hogy ezek alapján még mindig nem lát tisztán, ne magában keresse a hibát! Egyértelmű hogy ami kilóg, az nem a lóláb, hanem az egész ló. Idővel pedig minden részletre fény derül, ha máskor nem, az elindított adatigénylési eljárás végén - zárja bejegyzését az ellenzéki párt vezetője.
Amint arról korábban beszámoltunk, az MVM és az Opus-csoport tavaly december 23-án számolt be Magyarország második legnagyobb erőművének adásvételéről. E héten Tóth Bertalan arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormányfő csütörtöki közlése viszont ellent mondott a közzétételnek. Ezután az MVM arról a meglepő tényről tájékoztatta Tóth Bertalant, hogy az adásvételi szerződést konkrét ár meghatározása nélkül kötötték meg úgy, hogy az árat később egy szakértő állapítja meg.