Magyar Helsinki Bizottság;MTI;Váci Fegyház és Börtön;Gyöngyöspata-per;

- Az MTI hírében váltak csótányterjesztővé a Helsinki Bizottság munkatársai

Perel a jogvédő szervezet, miután kiderült, hogy a távirati iroda egy lelkész szavait kiforgatva keltette rossz hírüket.

Hazugság a Csuka Tamás nyugalmazott református püspöknek tulajdonított nyilatkozat, miszerint a Helsinki Bizottság munkatársai a váci fegyházban „gyufásdobozokban csótányokat csempésztek a fogvatartottaknak, hogy ezzel bizonyíthassák a felhergelt rabok a cellák embertelen viszonyait.”

A bizottság nevét besározó hírt vasárnap az MTI adta közre, csakhogy a jelek szerint óriásit ferdítve.

Csuka az Indexnek ugyanis jelezte, ő nem mondott olyat, hogy a Helsinki Bizottság gyufásdobozban csótányokat csempészett a váci fegyházba, hogy ezzel lejárassák a börtönt. Állítása szerint vasárnap délelőtt Kismaroson, a málenkij robot áldozataira tartott megemlékezésen azt mondta, hogy „a dörzsölt és minden hájjal megkent elítéltek egymásnak adogatták a dobozba a poloskát meg a csótányt”, amikor tudták, hogy jön a körülmények ellenőrzésére a Helsinki Bizottság, hogy „eljátszhassák nekik, hogy itt milyen rosszak a körülmények”.

Ezt a verziót bizonyítja a Váci Tükör által közreadott videó is, amiből kiderül, Csuka valóban a rabok, és nem a jogvédők trükkjeiről beszélt.

Hétfő délután aztán a távirati iroda „Hibaigazítást” adott ki, ebben igyekeztek helyre tenni a nagy visszhangot kapott, rosszul idézett nyilatkozatot.

A nyilatkozat miatt Facebook–oldalán vasárnap Csuka Tamás ellen pert ígérő Magyar Helsinki Bizottság gyorsan reagált a lelkész állítására – hétfői bejegyzésükben jelezték, hogy a ferdítést elkövető MTI-t perelik be.

Csuka kismarosi beszédében ugyanakkor nagyon egyértelműen és felháborodottan fogalmazott egy másik, nagy visszhangot kiváltó ügyben, a gyöngyöspatai roma tanulóknak jogerősen megítélt százmilliós kártérítés kapcsán:

„Nekem háborog a szívem, amikor Gyöngyöspatáról van (sic), mert személyesen ismerem azt az igazgatóhelyettest, akinek el kellett menekülnie onnan. Megítéltek százmilliót azoknak, akiknek a purdéi az (érthetetlen- a szerk.) átívelő hídon pénzt szednek a gyöngyöspatai polgároktól, és napról napra követnek el erőszakot.”

A nyugalmazott püspök így tulajdonképpen az Orbán  Viktor által is sugallt álláspont mellett állt ki – a jogerős bírósági ítélet támasztotta követelménnyel, vagyis az éveken át elkülönítve tanított cigány diákok kártalanításával szemben.

Úgy vélik, a magyar hatóságok megsértették az Emberi Jogok Európai Egyezményének a véleménynyilvánítás szabadságáról szóló cikkelyét.