Donald Trump amerikai elnök
Fotó:
JIM WATSON / AFP
Néhány órán belül lépett színpadra az idei Világkereskedelmi Fórum két legnagyobb érdeklődésre számon tartó meghívottja - Donald Trump és Greta Thunberg.
A 73 éves amerikai elnök és a 17 éves svéd klímaaktivista között nem is lehetne nagyobb a kontraszt, kiváltképpen a tanácskozás témájának megtett éghajlatváltozás tekintetében. Trump az Egyesült Államok kilépését kezdeményezte a párizsi klímamegállapodásból, míg Thunberg többek között azért tüntet világméretű mozgalmával, hogy minden ország tartsa be az egyezményben tett vállalásait.
A kettejük közötti nézetkülönbségek most mégsem ütköztek ki olyan hangsúlyosan. Részben azért, mert Donald Trump inkább egy kampánybeszédnek beillő monológot tartott: saját kormányzati sikereként számolt be a jól teljesítő amerikai gazdaságról és arról, hogy az Egyesült Államok kőolaj- és gázexportőrré vált. Öntömjénezésével párhuzamosan a világ legnagyobb hatalmának vezetője azért nem tudta megállni, hogy ne tegyen megjegyzést a klímavédelemért kampányoló fiatal aktivistákra - köztük Greta Thunbergre. Azt mondta, hogy nem a borúlátásnak, hanem a bizakodásnak van itt az ideje, ezért el kell utasítani a “végzet örökös prófétáit”, akik “apokalipszist jósolnak.”
Donald Trump azt is igyekezett bizonyítani, hogy - mint fogalmazott - “nagy híve a környezetvédelemnek.” Ennek jegyében közölte, hogy az Egyesült Államok is csatlakozik az ENSZ faültetési felhívásához - a világszervezet 1000 milliárd új fa telepítését tűzte ki célul a klímaváltozás hatásainak mérséklésére.
Greta Thunberg elismerte, hogy a faültetés hasznos, de arra figyelmeztetett: nem megoldás, hogy Afrikában erdőket telepítenek, miközben az Amazonast kivágják. Az ifjú aktivista ismét hangsúlyozta, hogy sürgető intézkedésekre van szükség a klímavészhelyzet megoldására. Csupán érintőlegesen kritizálta Trumpot, inkább a világ összes döntéshozójának egyaránt beolvasott.
Tavalyi beszédére visszautalva megjegyezte: “az otthonunk továbbra is lángokban áll” és a politikai vezetők tétlensége “csak táplálja a tüzet”. Úgy vélte: hiába fogadta általános felháborodás azt a hírt, hogy az Egyesült Államok kilép a párizsi klímaegyezményből, a legtöbb ország továbbra mégsem teljesíti saját vállalásait. Elismerte, hogy az éghajlatváltozás felkapott téma lett, ám szerinte ez mégsem hozott lényegi előrelépést. A svéd aktivista elő is állt - előzetesen már ismertetett - radikális javaslatával: felszólította a kormányokat és vállalatokat, hogy ne fektessenek be több pénzt a fosszilis üzemanyagok felkutatásába vagy kitermelésébe. Greta Thunberg azzal próbálta elgondolkodtatni, a Davosba elzarándokoló politikai és gazdasági elitet, hogy arra kérte őket, cselekedjenek úgy, mint "akik mindennél jobban szeretnék saját gyermekeiket".
Csütörtökön emlékeznek a 75. évfordulóra, Andrej Duda nem megy el, mert Putyin beszélhet, de ő nem.
Varsó felszólította kedden Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy ne használja a jeruzsálemi Holokauszt Világfórumot politikai játszmákra, legyen tekintettel a történelmi igazságra és a második világháború áldozataira - írja az MTI.
A Jad Vasem Intézet közreműködésével az auschwitzi koncentrációs tábor 75 évvel ezelőtti felszabadítása kapcsán rendezendő csütörtöki jeruzsálemi fórumról a lengyel külügyminiszter-helyettes, Szymon Szynkowski vel Sek keddi sajtóértekezletén elmondta:
Andrzej Duda lengyel elnök jogosan feltételezheti Putyinról, hogy a konferenciát eszközként használja majd Oroszország agresszív aktuálpolitikája támogatására.
Duda január elején bejelentette, hogy nem vesz részt a Holokauszt Világfórumon. A lengyel elnök azért határozott így, mert a szervezők nem tették lehetővé, hogy beszédet mondjon a rendezvényen, miközben a megszólalók között szerepel Putyin is.
Emlékezetpolitikai csaták Auschwitz körül
"Két nagy rendezvényt is tartanak ezen a 75. évfordulón. Az egyiket Jeruzsálemben, a másikat az Auschwitz-Birkenau haláltábor területén. Egyelőre azt tudni, hogy politikusok, koronás fők jelennek meg mind a két helyen, lesz, aki mindkét helyen ott lesz. A megemlékezésnek a tanulságtételt kellene szolgálnia. Az emlékezést és a figyelmeztetést a mai világnak. Ehelyett ez a téma már jó előre politikai csetepatévá vált."
Miklós Gábor írását itt olvashatják teljes terjedelmében.
Az orosz elnök nemrégiben kétségbe vonta az 1939 augusztusában kötött szovjet-német Molotov-Ribbentrop-paktum jelentőségét a második világháború kirobbantásában. A paktum titkos záradékával összhangban a Szovjetunió 1939. szeptember 17-én megtámadta Lengyelországot. Az orosz elnök továbbá antiszemitizmussal vádolta a lengyeleket, és arról is beszélt, hogy az 1938. szeptember 29-én Németország, Olaszország, Nagy-Britannia és Franciaország által aláírt, Csehszlovákia szudétanémetek lakta területeit a Harmadik Birodalomnak átengedő müncheni egyezmény megkötése után Lengyelország érvényesítette területi követeléseit az akkori Csehszlovákiával szemben.
Szynkowski vel Sek szerint Andrzej Duda szempontjából
"megengedhetetlen lett volna egy olyan helyzet, amiben a lengyel állam képviselője rákényszerül hasonló gyalázat meghallgatására", anélkül, hogy reagálhasson.
Mindez annak ellenére történne, hogy Lengyelország hárommillió zsidó állampolgára a holokauszt áldozata lett, a megszállt Lengyelország területén a németek végrehajtották az európai zsidók holokausztját, a zsidómentő lengyelek pedig a legnagyobb csoportot képezik a Jad Vashem által a Világ Igaza címmel kitüntetettek közül - hangsúlyozta Szynkowski vel Sek, közölve, hogy adott helyzetben Varsót a jeruzsálemi megemlékezésen Lengyelország izraeli nagykövete képviseli.
Putyin kijelentései kapcsán kedden a Politico hírportálon terjedelmes írást közölt Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő, szorgalmazva: Európának szembe kell szegülnie a 20. századi történelemhamisítással. A második világháború igaz megítélése szerves része az egyesült Európa örökségének, de Oroszország újból azzal próbálkozik, hogy felszabadítónak tüntesse fel a Szovjetuniót, amely "megkönnyítette a náci rezsim feladatát, és maga is egy sor bűntettet követett el" - írja Morawiecki.
Putyin téli hadjárata a valóság ellen
"Varsót meglepetésként érte, hogy az év utolsó előtti napjaiban az orosz elnök több fellépésén is éles hangon beszélt a háború előtti Lengyelországról. Vlagyimir Putyin szóba hozta a témát több órás évzáró sajtóértekezletén, a FÁK-országok vezetőinek tanácskozásán és a védelmi minisztérium kollégiumának (katonai tanácsának) ülésén is. Az államfő gyakorlatilag a lengyeleket okolta azért, hogy Sztálin lepaktált Hitlerrel."
Háttéranyagunk a második világháborús orosz-lengyel ellentétről itt olvasható.
Az Európai Parlament tavaly szeptemberi nyilatkozatában egyformán a háború kirobbantójaként kezelte a náci Németországot és a Szovjetuniót.Az auschwitzi haláltábor felszabadításának 75. évfordulója alkalmából január 27-én az auschwitzi emlékhelyen is rendeznek nemzetközi megemlékezést, amelyen Andrzej Duda mellett többek között az izraeli elnök vesz részt.
Kanadába érkezett Harry herceg, ahol feleségével, Meghannel és gyermekükkel megkezdik új életüket – a brit királyi családon kívül, írja a Guardian. Sussex hercege Vancouver nemzetközi repülőterén kedden landolt gépével, és testőrök kíséretében autóba szállt.
Harry így újra együtt van feleségével és a nyolc hónapos fiukkal, Archie-vel, most először azóta, hogy bejelentették, feladják államilag finanszírozott királyi életüket.
Vasárnap a herceg azt nyilatkozta, hogy nem maradt más választásuk, csak az, hogy mindketten visszalépjenek a brit királyi családban betöltött hivatalos szerepüktől. Harry herceg remélte, hogy állami pénzek nélkül is folytathatják a királynő, a brit nemzetközösség és a katonai szövetség szolgálatát, de erre nem volt lehetőségük.