évforduló;Lengyelország;holokauszt;Putyin;Jeruzsálem;

- Varsó felszólította Putyint, hogy ne használja a jeruzsálemi Holokauszt Világfórumot politikai játszmákra

Csütörtökön emlékeznek a 75. évfordulóra, Andrej Duda nem megy el, mert Putyin beszélhet, de ő nem.

Varsó felszólította kedden Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy ne használja a jeruzsálemi Holokauszt Világfórumot politikai játszmákra, legyen tekintettel a történelmi igazságra és a második világháború áldozataira - írja az MTI.

A Jad Vasem Intézet közreműködésével az auschwitzi koncentrációs tábor 75 évvel ezelőtti felszabadítása kapcsán rendezendő csütörtöki jeruzsálemi fórumról a lengyel külügyminiszter-helyettes, Szymon Szynkowski vel Sek keddi sajtóértekezletén elmondta:

Andrzej Duda lengyel elnök jogosan feltételezheti Putyinról, hogy a konferenciát eszközként használja majd Oroszország agresszív aktuálpolitikája támogatására.

Duda január elején bejelentette, hogy nem vesz részt a Holokauszt Világfórumon. A lengyel elnök azért határozott így, mert a szervezők nem tették lehetővé, hogy beszédet mondjon a rendezvényen, miközben a megszólalók között szerepel Putyin is.

Emlékezetpolitikai csaták Auschwitz körül"Két nagy rendezvényt is tartanak ezen a 75. évfordulón. Az egyiket Jeruzsálemben, a másikat az Auschwitz-Birkenau haláltábor területén. Egyelőre azt tudni, hogy politikusok, koronás fők jelennek meg mind a két helyen, lesz, aki mindkét helyen ott lesz. A megemlékezésnek a tanulságtételt kellene szolgálnia. Az emlékezést és a figyelmeztetést a mai világnak. Ehelyett ez a téma már jó előre politikai csetepatévá vált." Miklós Gábor írását itt olvashatják teljes terjedelmében. 

Az orosz elnök nemrégiben kétségbe vonta az 1939 augusztusában kötött szovjet-német Molotov-Ribbentrop-paktum jelentőségét a második világháború kirobbantásában. A paktum titkos záradékával összhangban a Szovjetunió 1939. szeptember 17-én megtámadta Lengyelországot. Az orosz elnök továbbá antiszemitizmussal vádolta a lengyeleket, és arról is beszélt, hogy az 1938. szeptember 29-én Németország, Olaszország, Nagy-Britannia és Franciaország által aláírt, Csehszlovákia szudétanémetek lakta területeit a Harmadik Birodalomnak átengedő müncheni egyezmény megkötése után Lengyelország érvényesítette területi követeléseit az akkori Csehszlovákiával szemben.

Szynkowski vel Sek szerint Andrzej Duda szempontjából 

"megengedhetetlen lett volna egy olyan helyzet, amiben a lengyel állam képviselője rákényszerül hasonló gyalázat meghallgatására", anélkül, hogy reagálhasson.

Mindez annak ellenére történne, hogy Lengyelország hárommillió zsidó állampolgára a holokauszt áldozata lett, a megszállt Lengyelország területén a németek végrehajtották az európai zsidók holokausztját, a zsidómentő lengyelek pedig a legnagyobb csoportot képezik a Jad Vashem által a Világ Igaza címmel kitüntetettek közül - hangsúlyozta Szynkowski vel Sek, közölve, hogy adott helyzetben Varsót a jeruzsálemi megemlékezésen Lengyelország izraeli nagykövete képviseli.

Putyin kijelentései kapcsán kedden a Politico hírportálon terjedelmes írást közölt Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő, szorgalmazva: Európának szembe kell szegülnie a 20. századi történelemhamisítással. A második világháború igaz megítélése szerves része az egyesült Európa örökségének, de Oroszország újból azzal próbálkozik, hogy felszabadítónak tüntesse fel a Szovjetuniót, amely "megkönnyítette a náci rezsim feladatát, és maga is egy sor bűntettet követett el" - írja Morawiecki.

Putyin téli hadjárata a valóság ellen"Varsót meglepetésként érte, hogy az év utolsó előtti napjaiban az orosz elnök több fellépésén is éles hangon beszélt a háború előtti Lengyelországról. Vlagyimir Putyin szóba hozta a témát több órás évzáró sajtóértekezletén, a FÁK-országok vezetőinek tanácskozásán és a védelmi minisztérium kollégiumának (katonai tanácsának) ülésén is. Az államfő gyakorlatilag a lengyeleket okolta azért, hogy Sztálin lepaktált Hitlerrel." Háttéranyagunk a második világháborús orosz-lengyel ellentétről itt olvasható.

Az Európai Parlament tavaly szeptemberi nyilatkozatában egyformán a háború kirobbantójaként kezelte a náci Németországot és a Szovjetuniót.

Az auschwitzi haláltábor felszabadításának 75. évfordulója alkalmából január 27-én az auschwitzi emlékhelyen is rendeznek nemzetközi megemlékezést, amelyen Andrzej Duda mellett többek között az izraeli elnök vesz részt.

Tavaszig még őrzik címeiket.