Szombaton a Liszt Ferenc repülőtéren elkülönítettek egy lázas utast, akit koronavírus-fertőzés gyanújával vizsgálnak – értesült az Index.
A lap forrása arról számolt be, hogy a férfi nem kínai állampolgár, ám nemrégiben járt Vuhanban, a koronavírus-járvány kiindulópontjában Információik szerint az illető az Emirates légitársaság járatával érkezett a fővárosba.
A reptér honlapján elérhető menetrend szerint eddig ma egyetlen Emirates gép érkezett: 11:43-kor szállt le az EK111-es járat Dubajból. A névtelenséget kérő forrás elmondta, hogy a reptéri egészségügyi szolgálatot ellátó AMS mentőszolgálat értesítette az Országos Mentőszolgálatot, akik életbe léptették az ilyen helyzetekre kidolgozott protokollt.
A hírportál egyik olvasója jelezte, hogy délután 2 óra körül látott a Ferihegyi gyorsforgalmi úton egy mentőautót befelé tartani, megkülönböztető jelzést használt, és a sofőr fehér izolációs ruhába volt öltözve.
Az ügyben az Indexhez hasonlóan a Népszava is kérdéseket küldött az ügyben a Nemzeti Népegészségügyi Központnak: arról kérdeztük az állami szervezetet, hogy
valóban koronavírus-fertőzést észleltek a reptéren?
A beteg utas gépe valóban Dubajból érkezett?
A reptéren hány utast vizsgáltak át, illetve hányan kerültek ideiglenesen karanténba, amíg bebizonyosodik, hogy valóban koronavírusról vagy valamilyen más megbetegedésről van szó?
A járat utasai és a férfivel érintkezésbe kerülő más utasok, reptéri dolgozók elhagyhatták a repteret?
Hány személy érintkezhetett az illetővel a repülőn, illetve Magyarországra érkezése után?
A Nemzeti Népegészségügyi Központ vagy a kormány járványügyi operatív törzse hány orvossal, mentőautóval vesz részt a helyszínen a beteg férfi és a vele érintkezők kivizsgálásában? Milyen eszközöket használnak ehhez?
Amint válaszokat kapunk, frissítjük cikkünket.
Frissítés: a férfi mégsem fertőzött
Nem fertőződött koronavírussal az a utas , aki Kínából indulva érkezett Budapestre - mondta szombat délután sajtótájékoztatóján Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház - Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa.
Szlávik szerint az illető nem mutatja a betegség egyetlen tünetét sem, nem lázas, nem fullad, nem köhög. Megfigyelésre kórházban marad, de ezt nem a betegség gyanúja, hanem a kimerültség indokolja - hangsúlyozta.
A főorvos hozzátette, a fiatal férfi tényleg a járvány gócpontjaként ismert közép-kínai Hupej tartomány székhelyén, Vuhanban járt egyetemre. A várost január 23-án hagyta el, vasúton Hongkongba, majd repülőn Európába utazott, és átszállással érkezett Budapestre. Sajtóértesülések szerint szombaton a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren koronavírus-fertőzés gyanújával különítették el. A férfi az utazása során átesett testhőmérséklet-ellenőrzésen, de nem volt lázas, így továbbengedték.