Kreatív trükkök sorát vonultatja fel a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda, amiknek köszönhetően közpénz-költéseik még azután is titokban maradnak, hogy már bírósági ítélet is született az ügyben - írja honlapján a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ).
A folyó ügy tétje, hogy a közvélemény is megismerhesse, milyen közvélemény-kutatásokat és tanulmányokat készíttetett a tárca 6,1 milliárd forintért a Századvéggel. A minisztérium ellen Joó Hajnalka, a HVG újságírója indított a TASZ segítségével pert, miután az csak negyed milliós költségtérítés ellenében lett volna hajlandó az újságírónak megmutatni az elkészült havi 12 közvélemény-kutatást és ugyanennyi szakpolitikai tanulmányt. A dokumentumok elektronikus átadása helyett ráadásul csak személyes betekintést engedtek volna. A bíróság tavaly szeptemberben másodfokon is kimondta, hogy
Joó ezután kapott is egy DVD-t, ami elvileg a kért dokumentumokat tartalmazza. Ám azok tartalmával több probléma is felmerült, írják a jogvédők. Mint kiderült:
a több tízezer oldalnyi dokumentum kereshetetlen, mert nem szövegként, hanem képként adta őket át a kabinet;
szoftveres védelem akadályozza a fájlokhoz való szabad hozzáférést; és
a várt, több mint 300 helyett mindössze 24 dokumentum található a lemezen.
A TASZ úgy spekulál, a fent sorolt trükkök munkaórák tucatjait is igénybe vehették az állítólag kapacitáshiánnyal küzdő minisztériumban, mivel ha ott bármire is használják a szóban forgó dokumentumokat, akkor azokat egyszerű szöveges fájlokként kell, hogy tárolják. A hiányról tájékoztatták a Kabinetirodát. A közérdekű adatok megismerhetőségét hátráltató ügyben pedig a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordultak a jogvédők.