Budapest;turizmus;illegális zughotel;

2020-02-07 12:31:40

Zughotelek tucatjai virágzanak a főváros szívében, most Józsefvárosban bukott le egy újabb

A hatóságoknak sokszor évek óta nem tűntek fel azok az illegális szállodák, amiket újságíróknak elképesztően egyszerű módszerrel sikerült lelepleznie.

Miközben Budapesten súlyos lakhatási válság bontakozott ki az elmúlt években, a fideszes vezetésű önkormányzatok a jelek szerint kisujjukat sem mozdították azért, hogy a turistákra utazó befektetők legalább zughotelek nyitásával ne tizedeljék tovább a fővárosi lakásállományt - legalábbis ez a kép rajzolódik ki a 24.hu pénteki cikkéből.

- derítették ki egy egészen egyszerű módszerrel. Két nyilvános adatbázist vetettek össze: az egyik a kerületek bejelentett szálláshelyeinek online nyilvántartása, a másik pedig az egyik legnépszerűbb szálláskereső oldal, a booking.com, ahol címeket is közölnek. Az online adatbázisból kiszűrt címeket el is küldték az illetékes önkormányzatokhoz, ahonnan meg is erősítették: ők sem tudnak ezekről a szállásokról.

A zughotel kifejezés ezeknek a szálláshelyeknek az esetében egyáltalán nem sötét, penészes, krimibe illő bűntanyákat takar, sőt. Mutatja ezt, hogy például egészen takaros "Design Hotellel" bukott le a fideszes parlamenti képviselő, Becsó Zsolt is, a 24.hu-nak hála. Mostani bejelentésük nyomán pedig az október óta Pikó András vezette

Kiderült, még a használatbavételi engedélye sincs meg az épületnek. Az önkormányzattól úgy tudják, a Cherry Apartments ügyvezetője elismerte, hogy eddig bejelentés nélkül üzemeltették a 60 fő befogadására alkalmas szálláshelyet. Szállásonként 200 ezer forintos, összesen négymilliós bírság került kiszabásra, ami szerény összeg, tekintve, hogy

Ha az önkormányzatok hozzáállásában változást is hoz az októberi választás, a csalók kiszűréséhez a kormányzati szándék sem ártana. Ennek lanyhasága viszont annál is inkább meglepő, hogy a kormánypárti politikusok látszólag minden alkalmat megragadnak arra, hogy a Magyarországra csábított turisták egyre növekvő számával büszkélkedjenek. Pénteken például a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) adott ki közleményt arról, hogy 2019-ben ismét rekordot döntött a magyar turizmus. A vendégek száma a kereskedelmi szálláshelyeken elérte a 12,8 milliót, a vendégéjszakák száma megközelítette a 31,3 milliót, a szálláshelyi összbevétel meghaladta az 550 milliárd forintot, ami 8,8 százalékos növekedést jelent 2018-hoz viszonyítva. A szándék, hogy minél több pénzt kifacsarjanak a turizmusból, már csak abban is tetten érhető, hogy támogatások formájában is számolatlanul öntik a közpénzt az iparágba. Ennek ellenére, a kormány lemondani látszik az állami bevételekről: nagyvonalú az adókedvezményekkel és láthatóan magabiztosak a zughotelek üzemeltetői is.

Mint arról korábban, még a Hableány-tragédia kapcsán a Népszava is írt, ugyanilyen lazán kezelte a főváros a Tarlós-éra alatt a szállodahajók ügyét is. Ezek a város infrastruktúráját úgy veszik igénybe, hogy alig hagynak itt pénzt. Másként: nem csak számos kellemetlenséget okoznak a fővárosiaknak, de - vendégeiknek nyújtott teljes ellátásukkal - komoly kiesést is jelentenek a budapesti szállodáknak és vendéglátóhelyeknek.