A Fidesz-KDNP támogatni fogja a feltételes szabadlábra bocsátás szigorítására és az állítólagos „börtönbiznisz” felszámolására vonatkozó igazságügyi minisztériumi előterjesztéseket, amelyek a tavaszi ülésszakban kerülnek majd az Országgyűlés elé – közölte Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője csütörtökön Balatonfüreden, a kormánypártok kihelyezett frakcióülését követő sajtótájékoztatón. A politikus a tervezett lépések részleteiről azt árulta el:
aki más életére tör, azt még jó magaviselet esetén se lehessen feltételesen szabadlábra bocsátani;
a hozzátartozók sérelmére elkövetett bűncselekmények (vélhetően a családon belüli erőszakot írta így körül Kocsis) esetében a feltételes szabadlábra bocsátás feltétele lesz a pártfogó felügyelet intézménye;
kezdeményezik továbbá a bírói joggyakorlat felülvizsgálatát a gyermekelhelyezésre, a szülői felügyeletre és kapcsolattartásra vonatkozóan; és
meg kell erősíteni a gyermekvédelmi jelzőrendszer működését.
„A cél az tehát, hogy a bűnelkövetők szigorú büntetést kapjanak, ez alól ne tudjanak kibújni”, a bajba jutottak, különösen a gyermekek, pedig minél szélesebb körű védelemben részesüljenek – foglalta össze Kocsis.
A frakcióvezető az állítólagos „börtönbiznisz” témájával, azaz a kétharmad törvényeit sértő börtönkörülmények miatt megítélt kártérítésekkel folytatta. Az alkalmat megragadva a „bizniszre ráépültek a dörzsölt ügyvédek és a Soros-hálózat tagjainak” nevezte a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a Helsinki Bizottság jogvédőit. A Helsinkit korábban már nemzeti konzultációban is nevezték a „Soros-terv” végrehajtójának – ezután a Kúria kimondta, hogy a kormány hazudott. Jogvédők arra is felhívták már a figyelmet, hogy munkájukért egy fillért sem kapnak a rászorulóktól, így például Orbán Viktort is ingyen védte 2007-ben a TASZ. Kocsis tehát nyilvánvalóan nem róluk beszélt, amikor kijelentette: a 2017-2019 közötti 8,6 milliárdnyi kifizetések 61 százaléka ügyvédi számlákra érkezett, az ügyvédek pedig 15-40 százalékos sikerdíjjal dolgoznak.
Röviden aztán azt is közölte a frakcióvezető: a balatonfüredi frakcióülésen felszólalt Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnök, majd tájékoztatást adott a képviselőknek mások mellett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a koronavírus témájában, Varga Judit igazságügyi miniszter az igazságügyi törvénycsomagról, Gyopáros Alpár kormánybiztos a Magyar falu programról, Horváth László miniszterelnöki megbízott pedig a gyöngyöspatai iskolaügyről.
A KDNP helyesel
Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője a kereszténydemokratáknak fontos témák közül a tájékoztatón kiemelte a „teremtésvédelmet”, amely szavai szerint magában foglalja a klíma-, a természet- és a környezetvédelmet, valamint a fenntartható fejlődést. Szerinte „a probléma” keletkezése és megoldása is egyértelműen az emberben kereshető. A feltételes szabadságra bocsátás kérdésében Harrach Péter azt mondta: nem helyes, ha a társadalmi normák megszegését enyhe ítéletekkel erősítik meg. A KDNP frakcióvezetője támogatásukról biztosította a szakképzés átalakítását, az egészségügyi béremeléseket és felújításokat, valamint a nemzetközi humanitárius akciókat szervező államtitkárság munkáját. Azt is közölte, hogy a kisebbik kormánypárt mindaddig marad az Európai Néppárt tagja, amíg nem történik a pártcsaládban olyan irányváltás, amely már vállalhatatlan.
A sajtótájékoztatón a kérdések között felmerült az is, hogy szerdán egy ismeretlen rálőtt a DK újbudai irodájára. Kocsis Máté azt mondta: az erőszak minden formáját elutasítják, és elvárják a hatóságoktól, hogy vizsgálják ki az ügyet. Megjegyezte, „nekünk fix alibink van”, a kormánypártok ugyanis Balatonfüreden üléseztek.